23 Май 2017
Поділитися: 10
0

Володимир Федяй: «Ментальна арифметика тренує мозок і збільшує його можливості. Швидкі усні розрахунки – це лише приємний бонус!»

Автор: Володимир Федяй

У 2014 році в Україні був відкритий перший центр ментальної арифметики Smartum. Його засновником став Володимир Федяй, котрий і надалі працює задля створення нових можливостей для розвитку наших дітей.

За словами Володимира, заняття ментальною арифметикою розвивають розумові здібності дитини, готують її до сприйняття великих обсягів інформації та вчать відсіювати зайве. Про те, чим обумовлений такий ефект і як відбувається навчання у школі Smartum, читайте в інтерв’ю з її засновником.

– Володимире, саме ви є засновником методики ментальної арифметики чи ця навчальна система існувала і раніше?

– Методику ментальної арифметики (МА) придумав не я. Сам принцип математичних розрахунків на рахівниці існував дуже давно, ще 2 000 років тому. У минулому столітті деякі країни вирішили дати цій системі нове життя, а Японія взагалі ввела ментальну арифметику до обов’язкової шкільної програми. Тож винаходити щось нове мені не довелось – лише видозмінити існуючу модель.

– Не всі читачі мають чітке уявлення, що ж таке ментальна арифметика. Розкажіть трохи більше про цю методику та її особливості.

– Якщо коротко, це програма розвитку розумових здібностей, зокрема – швидкості сприйняття та обробки інформації, яка надходить до мозку. По суті, ми займаємось суто тренуванням мозку, а саме збільшуємо його можливості. Швидкі усні розрахунки, які багато хто вважає основною метою навчання, насправді є лише приємним бонусом. Під час навчання дитина починає швидше засвоювати та обробляти інформацію, а, отже, і розрахунки даються їй набагато легше. Ось і весь фокус.

– Тобто дитина просто починає швидше думати?

– Так. Але це ще не все. Заняття МА не тільки тренують мозок, а й впорядковують його роботу, систематизують мисленнєві процеси, тобто забирають «кашу в голові».

– «Каша в голові» – це актуальна проблема для наших дітей?

– Дуже актуальна. Я довго працюю з дітьми і помітив дещо тривожну тенденцію: якщо років до шести батьки ще стараються займатись з дітьми, то як тільки ті йдуть в школу, вважають, що їх місія закінчена. А це зовсім не так. У віці 6–17 років дитяча психіка найбільш еластична і мозок готовий сприймати і переробляти великі обсяги інформації. Однак інформаційний потік, котрий поступає ззовні, дуже насичений, розрізнений, а іноді й просто перевантажений. Аби дитина могла давати собі раду з таким масивом інформації, її мозок повинен постійно перебувати в тонусі, а ще бути здатним систематизувати отримані знання, запам’ятовувати найважливіше та відсіювати непотрібне. Якщо мозок не достатньо тренований, з’являється та сама «каша в голові».

– Ви відкрили свою першу школу ще в 2014 році. Чи змінилась відтоді навчальна методика?

– Так, свою першу школу я відкрив 3 роки тому, в Запоріжжі. Тоді в основі програми була турецька модель МА, однак з часом ми зрозуміли, що можемо досягнути набагато кращих результатів, аніж ті, котрі вже отримали. Тому ми переробили методику, забрали все зайве, зробили її зрозумілішою та простішою для учнів. До того ж нам довелось попрацювати над тим, аби наша навчальна система не надто суперечила звичайній шкільній програмі, адже дітям так чи інакше доведеться закінчити школу. Зрештою, нам вдалось виробити якісно нову та ефективну програму, яка справді працює.

– І які результати ви отримали?

– Я викладав МА за новою програмою протягом 1,5 року і можу стверджувати, що видимий результат з’являється вже за 3 місяці – обидві півкулі головного мозку починають працювати «на повну».

– А ви запатентували свою методику в Україні, Росії чи інших країнах?

– Саму методику МА запатентувати неможливо, адже це загальний принцип розрахунків, придуманий набагато раніше. Але ми запатентували товарний знак, авторські підручники, винайдений нами алгоритм роботи, власні програми і онлайн-платформу.

– А для чого потрібна ця платформа?

– Вона дає змогу контролювати та коригувати навчальний процес. Окрім того, через неї можна перевіряти роботу тренерів та слідкувати за ефективністю їхньої роботи. Для них там також розміщені корисні матеріали, наприклад, детальні інструкції для проведення занять.

– Сьогодні функціонує вже близько 400 шкіл, котрі працюють за франшизою МА. Ви співпрацюєте з ними?

– Звісно, співпрацюємо. Адже в нас є як власні навчальні центри, так і філії, котрі працюють за франчайзингом. Особисто я заснував школи МА у 3 містах: Запоріжжі, Мінську та Москві. А ще є школи у Польщі, Литві, Казахстані та багатьох інших країнах.

– Як гадаєте, з чим пов’язаний такий бурхливий інтерес до МА?

– Як я вже казав, МА – це програма розвитку розумових здібностей. А розум та інтелект, на щастя, завжди залишаються в ціні. Думаю, нові школи МА будуть відкриватись і надалі, адже попит на знання з часом тільки зростає.

– А ваші співробітники проходять якесь спеціальне навчання, розвивають свої власні знання?

– Звісно ж. Усі наші тренери проходять первинне навчання, а потім кожні півроку мають пройти атестацію в головних центрах компанії. Крім того, відвідують спеціалізовані тренінги та семінари, проходять майстер-класи у досвідчених вчителів МА. Якщо вони самі не будуть навчатись та розвиватись, то що зможуть дати своїм учням?

– Скільки тренерів працює в Smartum зараз?

– На сьогодні в штаті більш як 800 кваліфікованих тренерів.

– А дітей скільки навчається?

– Близько 40 000.

– Як саме відбувається навчання у вашому центрі?

– Ми одразу розподілили навчальний час: 20 % – власне навчання, 80 % – ігровий формат. Тобто наші учні можуть малювати, співати, стрибати чи бігати, і це нормально.

Саме заняття триває 2 академічні години і складається з 2 частин:

  1. перевірка домашнього завдання, повторення вивченого матеріалу і так званий зоряний час (це коли діти відповідають на запитання вчителя і отримують зірку за кожну правильну відповідь);
  2. вивчення і закріплення нового матеріалу.

– Як ви мотивуєте дітей до навчання? І як тренери дають раду з дисципліною, якщо на заняттях діти можуть бігати, співати тощо?

– Ми зробили все, аби діти не боялися бути активними і самі хотіли вчитись. У звичайній школі учні часто бояться виходити до дошки – для них це стрес. У нас же це можливість продемонструвати свої знання, показати себе у всій красі. Крім того, ми даємо змогу успішним учням проявити себе – при бажанні вони можуть пояснювати засвоєний матеріал своїм одногрупникам. Повірте, це чудово мотивує їх навчатись.

Є в нас і рейтинг успішності. Учні змагаються між собою: хто найкращий у своєму місті, країні чи навіть світі. Ще проводимо батли – такі собі інтелектуальні бої між учнями одного рівня. Однак усе це без морального пресингу та примусу. Діти самі хочуть розвиватись і показувати, що вони вміють.

Щодо дисципліни у класі, ми відмовились від стандартного шкільного формату, коли діти мають тихо сидіти і слухати вчителя. Наші учні можуть поводитись так, як їм зручно, головне, аби вони засвоювали інформацію, котру дає тренер.

– А як щодо особливих дітей, наприклад хворих на аутизм? Є у вас такі учні?

– Методика МА чудово підходить для навчання дітей з певними вадами розвитку. Звісно, навчати таких діточок складніше, але це дуже важливо для них. Ми це розуміємо і не відмовляємось від учнів з особливими потребами. Поки що не у всіх наших центрах працюють підготовлені до такої роботи тренери, але вони є.

Також ми працюємо з дітьми, котрі мають затримку розумового розвитку. І вони, і учні з аутизмом демонструють чудові успіхи. Буквально за 2 місяці вони засвоюють стільки ж інформації, що й їх однолітки зі схожими проблемами, котрі навчаються у звичайних школах.

– Діти якого віку можуть проходити навчання за методикою МА?

– У наших центрах навчаються діти віком від 5 до 16 років. Однак моя методика не має верхнього обмеження за віком – якщо потрібно, ми навчаємо і дорослих. Однак ми не приймаємо учнів просто за віком, а проводимо пробні заняття, аби зрозуміти, чи готові вони засвоювати інформацію і чи підійде їм наша програма. Загалом, вважається, що найкраще піддаються навчанню діти віком до 12 років. У цей час їх легше мотивувати до отримання нових знань. Проте ми не боїмося працювати і зі старшими дітьми, просто шукаємо до них інший підхід.

– Припустімо, дитина закінчила навчання у вашому центрі, навчилась краще думати і швидше рахувати. Ці навички потрібно якось підтримувати, аби вони не зникли чи не забулись з часом?

– Ми не просто даємо дітям якісь нові знання чи вчимо працювати з цифрами, а проводимо роботу на дуже глибокому рівні. Тренуємо і розвиваємо мозок, створюємо нові нейронні зв’язки між півкулями головного мозку. Тож отримані навички зберігаються впродовж всього життя. Інша справа, що з часом швидкість розрахунків може дещо знизитись, але це нормально. Головне, що швидкість сприйняття інформації залишатиметься високою і надалі.

– Є якась принципова різниця між вашими центрами та іншими навчальними закладами, котрі використовують класичну методику МА?

– Так, різниця є. Багато компаній працюють за азійськими та турецькими методиками – у цілому, вони хороші, однак мають певні недоліки. Наприклад, досить віддалений результат і менша ефективність навчання. У класичній методиці діти вчаться власне ментальним розрахункам тільки після того, як повністю опанували рахівницю, тобто не раніше, ніж через 2-3 місяці після початку навчання. Іноді може пройти і півроку чи навіть рік, поки дитина навчиться рахувати в голові і оперувати багатоцифровими числами.

Ми ж вводимо елементи ментальних розрахунків з самого початку навчання. А ще вчимо кільком математичним діям одночасно. Двоцифрові числа наші учні опановують вже з третього заняття. Такий підхід дає приголомшливий ефект – діти вчаться та розвиваються прямо на очах.

Якщо не вірите, подивіться наші результативні відео чи підрахуйте, скільки разів саме наших учнів запросили до різноманітних телепередач. Сьогодні я можу з впевненістю сказати, що наш центр – не один з багатьох, а якісно інший. І це чудово.

– Ви вже замислювались над подальшим розвитком центру? Маєте конкретні плани?

– Перш за все, ми хочемо розширювати сфери діяльності. Плануємо започаткувати й інші курси для комплексного розвитку дітей та дорослих, окрім вже існуючої МА. Вже зараз ми співпрацюємо з Андрієм Сподіним – автором інноваційних методик розвитку інтелекту. Можливо, ви чули про його унікальну систему швидкочитання чи техніку розвитку пам’яті.

А загалом, ми прагнемо здобути визнання найкращої мережі центрів інтелектуального розвитку – спочатку в СНД, а потім й у всьому світі. Такі ось в нас амбітні плани і ми зробимо все, аби втілити їх у життя.

Автор: Володимир Федяй
Автор методики та засновник мережі центрів Смартум&Амакідс.
	Сиэтл
Виберіть місто