01 Авг 2017
Поділитися: 10
0

Справжні цінності – запорука щасливого і успішного життя в соціумі

Сучасні діти завантажені максимально. У школі вони вивчають безліч дисциплін. За шкільними дверима їх чекають батьки, щоб відвести в гуртки чи спортивні секції. Дуже часто можна побачити, що дитина одночасно займається математикою, мовами, відвідує уроки малювання і плавання.

Батьки роблять все, щоб виховати всебічно розвинену особистість. На жаль, в цій гонці вони не завжди встигають навчити дитину найголовнішого – людяності!

Прагнучи дати своєму чаду найкраще виховання і освіту, не можна забувати про справжні цінності. Саме правильні моральні орієнтири є запорукою того, що дитина успішно реализує себе, виросте гідним членом суспільства, буде жити в злагоді з собою і оточуючими, знайде застосування своїм умінням, а значить, і своє місце в житті.

З якого віку починати вести з дитиною бесіди про мораль?

Основи етики дитина вбирає в сім'ї. До 3-4 років вона ще не сприймає себе як окремого індивіда, повністю переймаючи установки близьких, копіюючи їх поведінку і манеру спілкування. Те, як далі будуть розвиватися події, залежить від сталих стосунків у сім'ї.

У міру дорослішання для дитини все більшу роль починають грати власна совість і думка оточуючих. Прямі конкуренти батьків в боротьбі за авторитет у дитини – її друзі, однокласники, розважальна індустрія, ЗМІ. Саме тому батькам необхідно розповідати малюкові про те, що таке добре, починаючи з того періоду, коли їх авторитет ще незаперечний.

Як навчити дитину любити себе

Перший важливий урок, якому дитину повинні навчити тато і мама, - любити себе. Можливо, батьки, виховані в дусі і за канонами старого часу, з цією вимогою посперечаються. Проте для збереження духовного здоров'я дитини дану аксіому потрібно прийняти.

Психологи дійшли думки, що не можна навчитися довіряти оточуючим, а значить, жити в гармонії з соціумом, якщо ти не любиш і не приймаєш самого себе.

Усвідомлення цінності власної особистості приходить в дитинстві через беззаперечну батьківську любов, повне прийняття і увагу. Способами вираження такої любові є зорові і тактильні контакти, мовні і мімічні сигнали. Найчастіше обіймайте свою дитину, розмовляйте з нею, беріть на руки, садіть на коліна, посміхайтеся їй. Увага необхідно малюкові як повітря.

Доглядаючи за своїм малюком, частіше дивіться йому в очі і, найголовніше, посміхайтеся. Посмішка – найсильніший інструмент формування прихильності. Людині без сформованого почуття прихильності до батьків дуже важко знаходити спільну мову з оточуючими.

Деякі мами і тата прийдуть від прочитаного в обурення: а як же спартанське виховання, дисципліна і об'єктивність? Не можна ж захоплюватися всіма вчинками свого чада!

Дитячі психологи не говорять про повну відсутність критики. Критикувати потрібно правильно! Якщо і критикувати, то не особистість, а конкретний вчинок малюка. Причому обов'язково натомість пропонувати альтернативне вирішення питання, пояснювати, чому краще діяти інакше. Тільки в такому випадку критика не викличе протесту, а піде на користь.

Мама з дитиною

Як прищепити дитині справжні цінності?

Правильні комунікативні навички допомагають дитині стати успішною людиною в сучасному світі. З одного боку, необхідно мати свою точку зору і вміти її відстоювати. З іншого – потрібно зважати на думку оточуючих. Для цього вкрай важливо усвідомлювати зв'язок зі своїми близькими як основоположну цінність. Розуміння даної цінності приходить з розвитком прихильності. Коли ти цінуєш спілкування з близькою людиною, підсвідомо намагаєшся робити все, щоб не засмутити його без вагомої причини і не обірвати зв'язок.

Головне – залишатися емоційно відкритим для дитини, не соромлячись говорити про свої почуття до неї. Довіра завжди породжує довіру. Так зване «Я-спілкування» виховує емпатію і здатність співпереживати.

Перебуваючи в злагоді з власним Я, дитина не тільки починає розуміти свої потреби, а й вчиться знаходити для їх вираження соціально допустимі можливості. Батькам під силу як допомогти своєму чаду в пошуках себе, так і ускладнити ці пошуки, нав'язуючи йому власні переконання і орієнтири.

Тато і мама повинні навчитися з народження бачити у своїй дитині особистість, а значить, визнавати її право на самовизначення і на помилки, надавати йому можливість самостійно робити вибір. При цьому вони повинні залишатися відкритими для прохань про допомогу. В такому випадку можна бути впевненим, що чадо не зверне на криву доріжку, потрапивши під негативний вплив оточення.

Діти за здоровий спосіб життя

Психологами доведено, що запорукою відповідального ставлення до життя є усвідомлення глибинного зв'язку з навколишнім світом. Тому дуже важливо проводити з дітьми час на свіжому повітрі.

Зробіть сімейною традицією виїзди в ліс з ночівлею, організовуйте турпоходи, гуляйте в парку, в кінці кінців, залучайте дітей до догляду за кімнатними рослинами. Якщо ваша дитина з дитинства полюбить природу, перейметься красою навколишнього світу, то сама захоче цю красу оберігати.

Прогулянки з дітьми в парку

Запам'ятайте: для дітей дуже важливі сімейні традиції. Спільні активні ігри на природі або розмови по душам біля багаття краще і дієвіше будь-яких виховних бесід.

Якщо хочете поговорити про мораль, заходите здалеку. Наприклад, разом з дитиною подивіться відповідний по темі фільм і запропонуйте обговорити його головну ідею, пошукайте мотиви поведінки героїв. Замість фільму можна взяти твори класичної літератури.

Гарна сімейна традиція – літературні вечори. Влаштовуйте їх регулярно. Можете навіть записатися на курси швидкочитання і відвідувати їх всією сім'єю. Обговорюйте книги, дискутуйте про вчинки героїв. Так вам вдасться ненав'язливо прищепити дітям правильні моральні орієнтири.

Конструктивні цінності – запорука успішного майбутнього вашої дитини. Прищепити їх під силу кожному з батьків. Головне – бачити у своїй дитині особистість, залишати за нею право самостійно приймати рішення і просто бути для неї хорошим другом.

	Ашберн
Виберіть місто