11.02.2022
Поділитися: 0
  • Facebook
  • Telegram
74004

Дитина не виконує прохання батьків – у чому причина та як із цим боротися?

Ситуації, коли діти не виконують прохання та доручення батьків, – не рідкість. Якщо дитина відкладає все на потім або не робить вчасно, вигадує відмовки, щоб не виконувати домашні завдання або не прибирати у своїй кімнаті, це засмучує дорослих. Спроби переконати дітей поводитися, як належить, не завжди дають результат, і це стає причиною конфліктів між різними поколіннями однієї сім’ї. Як батькам налагодити взаємини з дитиною і зробити так, щоб вона серйозніше ставилася до батьківських прохань? Розповімо у цій статті.

Чому дитина не виконує прохання батьків

Перегляньте свою поведінку

Часто батьки не звертають увагу на те, що діти неусвідомлено копіюють їхню поведінку. І це стосується не лише міміки, жестів чи способів вияву емоцій, а й вчинків. Коли дорослі вимагають від дитини певної поведінки, до якої самі не схильні, вона цілком може відмовитися так поводитися. Наприклад, батьки хочуть, щоб школяр своєчасно робив уроки та вчасно приходив додому після прогулянки. Однак, якщо батьки непунктуальні і самі люблять відкладати справи на потім, то й дитина неусвідомлено може запозичити ці звички.

Не підвищуйте голос і зберігайте спокій

Реакція дітей на невдоволення батьків здебільшого залежить від того, як воно виражено. Якщо дорослі сварять дитину у разі невиконання їхнього прохання або доручення, то і вона перейматиме їх емоції і реагуватиме так само. У результаті це призведе до конфлікту і точно не сприятиме тому, щоб досягти взаєморозуміння. Тому батькам так важливо зберігати спокій, навіть якщо вони дуже незадоволені. Під час спокійної бесіди батькам буде простіше донести до дитини свою точку зору, а їй зрозуміти важливість виконання батьківських прохань.

Не тисніть на дитину

Заради досягнення слухняності багато батьків вдаються до маніпуляцій – обіцяють забрати планшет і телефон, якщо дитина не виправить двійку, або кажуть, що не куплять нову іграшку, якщо вона не почне прибирати за собою свої речі. Батьківські маніпуляції дають короткочасний результат і псують стосунки між дітьми та дорослими. Важливо зробити так, щоб дитина сама усвідомила, чому вона має чистити зуби, робити уроки, заправляти ліжко, прибирати за собою речі та іграшки, допомагати батькам по дому. Проте досягти цього можна лише через встановлення гармонійних взаємин, а не через тиск та маніпуляцію.

Як привчити дітей виконувати батьківські доручення

Перетворіть нудне на цікаве

Коли йдеться про дошкільника чи молодшого школяра, то актуальним варіантом залучити дитину до певних дій є перетворення їх на розвагу. Якщо батьки прагнуть привчити малюка прибирати за собою іграшки, то можна влаштувати веселе змагання на швидкість. Якщо ж дорослі хочуть, щоб малюк не вередував перед сном і вчасно лягав спати, то можна читати йому на ніч, перетворивши це на традицію. Так вдасться змінити ставлення дитини до нецікавої, на його думку, діяльності.

Спробуйте зрозуміти своїх дітей

Часто дитячий непослух пов’язаний не з тим, що дитина в принципі не хоче дотримуватися батьківських настанов, а з тим, що її не влаштовує порядок виконання дій. Наприклад, школяр вважає, що уроки краще робити увечері, а вдень – відпочивати чи гуляти. Батьки ж наполягають, що виконувати домашні завдання потрібно саме вдень. У таких ситуаціях кожна сторона має вислухати аргументи одне одного і постаратися знайти компроміс. Спокійне обговорення дозволить знайти варіант, який влаштує всіх.