14 Сен 2017
Поділитися: 10
0

Як допомогти дитині адаптуватися в новому класі: рекомендації для батьків

Перехід в нову школу для дитини – це стрес, адже їй доведеться звикати до незнайомого колективу. Як правило, період адаптації займає один-два місяці.

Перший раз в перший клас

Збираємося переходити в новий клас

Незалежно від причин переходу в нову школу дитина переживає. Її переживання посилюються, якщо одночасно зі звичним колективом змінюється навколишнє оточення. Наприклад, зміна школи пов'язана з переїздом в нове місто або, ще важче, в іншу країну. Або ж батьки вирішили відправити чадо в школу з більш насиченою навчальною програмою – гімназію, ліцей.

Потрапивши в нове середовище, дитина стикається з невідомими правилами поведінки, нерідко негласними. Батькам слід знати, як допомогти їй адаптуватися.

 1. Відведіть дитину в нову школу до початку навчального процесу, щоб заздалегідь познайомити з учителями.
 2. Якщо у школи є власна група в соцмережах, запропонуйте синові або дочці вступити в неї, познайомитися з майбутніми однокласниками.
 3. Проводжаючи дитину до школи в перший раз, не панікуйте, не мучте її мільйоном рекомендацій. Залишайтеся розслабленими та зберігайте позитивний настрій. Так вона буде відчувати себе спокійніше.

Положення, яке дитина займе в новому колективі, не буде сильно відрізнятися від того, яке вона займала в старому. Навіть в дитячому садку всіх дітей можна умовно розділити на три групи:

 • «Лідери». До цієї групи належать діти, добре розвинені фізично і розумово. З ними все хочуть дружити, грати, сидіти за однією партою. Саме лідери будуть «заводієм» – розподіляти ролі в іграх, придумувати свої правила.
 • «Середнячки». Переважно це доброзичливі, товариські діти. Вони дружать тільки з одним-двома однокласниками, з іншими підтримують рівні товариські відносини. Незважаючи на свою незалежність, лідерів вони поважають та підкоряються їм.
 • «Аутсайдери». Мова йде про дітей, яких з тієї чи іншої причини не прийняв колектив. Причини можуть бути різними – від фізичних вад до відставання в розвитку та особливостей характеру.

Усі батьки можуть зрозуміти, до якої саме групи належить дитина. Якщо вона з задоволенням збирається в школу, ходить до однокласників на дні народження (вони, в свою чергу, приходять до неї), листується з ними в соціальних мережах, нудьгує під час канікул – значить, проблем зі спілкуванням у неї немає. Можна не переживати, до нового класу дитина звикне швидко.

Нюанси адаптації в середніх і старших класах

У молодшій школі поява нового учня сприймається спокійно. Ієрархія в класі ще не встановлена. Всі відразу починають підходити до новачка знайомитися. Пройде пара днів, і він стане тут своїм.

Діти в цьому віці дуже сильно залежать від думки вчителя. Якщо він в момент подання новачка аудиторії підкреслить, що потрібно добре до нього ставитися, допомогти адаптуватися в школі – то так і буде, клас його сприйме. Тому вкрай важливо заздалегідь познайомитися з учителем та налагодити з ним відносини.

Кістяк починає формуватися в 5-8-х класах. У цей період між однокласниками зав'язуються стосунки, які не завжди видно вчителям і батькам. З'являються лідери, а також аутсайдери.

Наскільки швидко новачок увіллється в колектив, залежить вже не від вчителя, а від лідера серед дітей, оскільки його думка авторитетна для однокласників.

На користь дитини зіграють наступні фактори:

 1. Самостійність. Якщо він самостійний для свого віку, не відчуває сорому, спілкуючись з оточуючими, може постояти за себе, то все буде добре.
 2. Довірчі відносини з батьками.
 3. Досягнення в спорті або інших захопленнях.
 4. Багато друзів поза школою: друзі дитинства, друзі з гуртків, курсів, спортивних секцій.

У старшій школі адаптація проходить легше. Школярі більше захоплені підготовкою до іспитів, ніж сприйняттям новенького і доведенням свого авторитету. Однак тут можуть заважати зовнішні проблеми - недоліки зовнішності, зайва вага та інше - те, що змушує підлітка відчувати невпевненість в собі.

Як дізнатися батькам, що відбувається в класі насправді?

І для дорослих, і для дітей зміни в житті – завжди стрес. У дитини, особливо в підлітковому віці, психіка дуже вразлива. Тому батькам потрібно намагатися приділяти їй якомога більше уваги.

Ознаки, що дитина освоїлася в новому колективі:

 • вона з задоволенням збирається в школу;
 • після уроків залишається гуляти з однокласниками, ввечері розповідає про них;
 • запрошує в гості друзів, і вони приходять, з деякими з них ви вже знайомі;
 • спілкується з однокласниками в соцмережах.

Ознаки, що у дитини проблеми з адаптацією:

 • повертається додому з занять в пригніченому настрої, з червоними очима (видно, що недавно плакала);
 • не хоче нічого розповідати про однокласників;
 • отримує гарні оцінки, разом з тим шукає причини, щоб не йти на заняття.

Новий колектив – випробування для дитини

Непрямою ознакою того, що дитина ніяк не може освоїтися в новому колективі, є загострення хронічних хвороб. Особливо батькам слід звертати увагу на появу таких недугів, як дерматит, астма – захворювань, що мають психосоматичну природу. Так може зовні виявлятися внутрішній відмова дитини йти в школу.

Як допомогти дитині: рекомендації для батьків

Будь-який колектив є живим організмом. Якщо дитину не взяли сьогодні, ще не означає, що її не приймуть завтра. Батькам слід відверто поговорити з сином (дочкою), щоб зрозуміти, які у нього (неї) склалися стосунки з колективом. Якщо є проблеми, то подумати разом, як можна вплинути на ситуацію, щоб змінити її на краще.

Що робити, якщо з дитиною ніхто не хоче дружити

Можливо, причина відсутності друзів у дитини криється в її сором'язливості або замкнутості. Якщо це так, то для початку допоможіть їй завести хоча б одного друга. Спробуйте зробити наступне:

 1. Дізнайтеся, з ким вона сидить за партою. Запропонуйте запросити цього хлопчика чи дівчинку в гості.
 2. З'ясуйте, чим діти люблять займатися після уроків. Можливо, багато хто відвідує шкільний театральний гурток, грають в КВН або ще щось. Запропонуйте своїй дитині теж записатися в одну із секцій. Позакласна діяльність допоможе їй знайти товаришів та влитися в колектив.
 3. Відведіть дитину на додаткові розвиваючі заняття, наприклад, курси ментальної арифметики. Отримані знання допоможуть йому стати успішніше в навчанні, а значить, відчути впевненість у собі.

Цькування – явище нерідке

В американській психологічній практиці це називається «буллінг», простою мовою «цькування» – явище, яке може зустрітися як в звичайній загальноосвітній школі, так і в елітній гімназії. Найчастіше воно проявляється у дітей віком від 9 до 13 років. Цькування – це не просто відсутність друзів, це прояв жорстокості по відношенню до дитини.

Ознаки цькування в класі:

 • однокласники постійно ображають обрану жертву, придумують образливі клички, наговорюють;
 • відбирають, ховають або псують особисті речі;
 • штовхають, щипають, колють ручками та іншими предметами.

Якщо до дитини застосовується насильство, то батькам не можна спостерігати за цим з боку. Вони повинні втрутитися. Почати краще з розмови з класним керівником. Тому як часто вчителі, навіть помічаючи несправедливість, закривають на неї очі, займають нейтральну сторону.

Батькам слід привернути увагу не тільки педагога, але і директора, шкільного психолога. Причому не просто довести до їхнього відома все, що відбувається, а й попросити вжити заходів. Вдома варто приділяти своєму синові або дочці максимум уваги, не прикидатися, що не знаєте про те, що відбувається, але в той же час ні в якому разі не робити дитину винуватою.

Як вести себе не потрібно?

Перш за все, не потрібно залишати дитину наодинці зі своїми проблемами, намагатися загартувати її, вчити стійко приймати удари долі. Батьки повинні надати допомогу і підтримку. Коли мова йде про реальне насильство, виховні моменти не доречні.

Ні в якому разі не можна шукати причину того, що відбувається у відмінностях дитини (має проблеми з вагою, висипання на обличчі, носить окуляри з товстими скельцями та інше). Спроби знайти причини в особистості дитини можуть привести до того, що ви зробите її винуватою, тобто виправдаєте насильство.

Перехід в новий клас може виявитися для дитини справжнім випробуванням. Батькам потрібно запропонувати їй в цей момент максимальну підтримку. Але якщо вона товариська, гармонійно розвинена і успішна в навчанні, то можна не хвилюватися – період адаптації пройде легко і швидко.

	Сиэтл
Виберіть місто