18 Май 2017
Поділитися: 10
0

Як допомогти дитині подолати страх перед іспитом?

Навіть найщасливіша дитина неодноразово стикається з моментами, які здаються нам, дорослим, незначними, а у неї викликають стресовий стан. Підготовка до школи, іспит, зміна обстановки – усе це підвищує рівень тривожності, що робить малюка нервовим і неспокійним. Цього не уникнути, але завдання кожного дорослого – надати посильну допомогу в таких ситуаціях.

СТРЕС І ЙОГО ПРИЧИНИ

Згадайте, скільки разів ми говорили своїй дитині: «Ну що ти хвилюєшся, це така дурниця». Проте навіть найелементарніші навантаження на непідготовлений організм здатні викликати зміни на емоційному, психічному, фізичному і навіть хімічному рівнях. Стикаючись з незнайомою для себе ситуацією, малюк вчиться долати труднощі, і тільки від дорослих залежить, наскільки легко він впорається з цим завданням і буде готовий до незнайомих для себе умов.

ДЖЕРЕЛА СТРЕСУ

Причин для стресу у дитини може бути безліч, починаючи від переходу з однієї школи в іншу і закінчуючи складним шкільним іспитом ЗНО. Не підозрюючи цього, дорослі часто стають джерелом сильного стресу. В очікуванні покарання за двійку або вирішуючи питання, з ким вона залишиться жити після розлучення батьків, неповнолітня дитина піддається важким навантаженням емоційного і фізичного характеру. І це не кажучи про конфлікти з однокласниками в школі або знайомство з новими членами сім’ї.

Як правило, стрес протікає поетапно: спочатку це тривога – захисна реакція на джерело напруги. Потім спротив, який дозволяє побудувати оптимальний захист в поточній ситуації. І нарешті, виснаження – результат тривалого впливу стресу на молодий організм.

Дуже складний і важливий період у житті школяра – підготовка до іспиту. Особливо якщо вона супроводжується рутинним голосінням батьків: «Якщо не здаси – життя змарновано». Дитина турбується, переживає почуття тривоги, вона щиро вірить, що погана оцінка перекреслить її майбутнє. Захисною реакцією на це може стати посилене «зубріння» предмету, яке шкодить режиму і фізичним можливостям організму. У протилежному випадку дитина зовсім кидає навчання. Усе це закінчується нервовим зривом, який доводить ситуацію до конфлікту.

ЯК РОЗПІЗНАТИ СТРЕС У ДИТИНИ

Немає нічого важливішого ніж щирі відносини зі своєю дитиною. Але так вже склалося, що в певному віці діти схильні віддалятися від своїх батьків. Особливо в тому, що стосується їх внутрішнього світу, думок. Це не означає, що дорослий повинен вчинити так само. Мобілізуйте свій досвід, інтуїцію, врешті-решт, усю любов до своєї дитини. Багато спостерігайте і аналізуйте, навіть якщо це не передбачає прямого спілкування.

Безсоння, втрата ваги, дратівливість – усе це говорить про те, що дитина чимось стурбована і всередині неї точиться боротьба з високим рівнем психологічної напруженості.

Навіть така незначна звичка в підлітковому віці, як обкушування нігтів або покусування локона волосся, повинна привернути увагу батьків. Не кажучи вже про підвищену агресію, зниження імунітету або регрес розвитку.

У таких випадках, якщо не вдається провести профілактичні дії, необхідно з’ясувати джерело стресу і усунути його.

СТРЕС В ОЧІКУВАННІ ІСПИТУ

Найчастіше основною причиною тривожності і напруги є майбутні іспити. І тут необхідний вже інший підхід, оскільки джерело виникло не вконкретний момент, а як ланцюг взаємопов’язаних вчинків і слів протягом тривалого часу.

Кращий спосіб навчити дитину долати свій страх – створити комфортні умови в сім'ї

Виникненню психологічної напруженості сприяють і батьки в очікуванні високих результатів успішності. Вони забувають, що оцінки залишаться в школі, а дитині в житті потрібні будуть зовсім інші якості.

«Подивися, Ліза здала тестові контрольні на одні п’ятірки! Якщо не поступиш до ВНЗ, підеш підмітати вулиці! Де твоя вдячність батькам?!», – раз у раз лунає вдома ушколяра. Не краща ситуація і в самій школі: менш як 80 балів по ЗНО – невдаха, вчителі обурюються, однокласники сміються, а головне, незрозуміло, що робити далі...

На нормальному рівні стрес навіть необхідний, особливо в екстремальних ситуаціях. Адреналін, що виробляється в цей момент, здатний змусити організм знайти додаткові ресурси, шукати розв’язання задачі або вихід з положення.

Це не означає, що дитину треба постійно накручувати. Навпаки, мета батьків – допомогти своєму майбутньому випускнику навчитися самостійно переживати складний період. Адже в житті їх буде чимало, а сили і впевненість у собі може дати тільки сім’я.

ЯК НАВЧИТИ ДИТИНУ ДОЛАТИ СТРЕСОВИЙ СТАН

Апатія або байдужість – поганий помічник у підготовці до іспиту. А ось спокійна атмосфера, правильний режим і грамотна система повторення дадуть більше, ніж професійні репетитори.

Слідкуйте за режимом. Навіть у вихідний день сон довше 10 годин «ламає» внутрішній годинник і викликає загальне нездужання організму. Вставати о 8 ранку необов’язково, плюс 1-1,5 години допустимі. Крім того, вранці голова працює краще, ніж увечері: час до обіду – найкращий період для повторення або виконання творчих завдань.

Кімната школяра повинна бути чистою, світлою, з необхідним рівнем вологості. Перевірте робоче місце на зручність. Купіть зволожувач, бажано з аромакапсулою, куди можна додати улюблені запахи дитини: цитрус, хвою, лаванду. До речі, це відмінне антибактеріальне рішення.

Разом з дитиною складіть схему повторення програми, визначте теми, які вимагають окремої уваги. Використовуйте прийоми мнемотехніки. Не забудьте виділити час для відпочинку, прогулянки або просто улюблених занять.

Харчування – важлива складова підготовки. Воно повинно бути насиченим і різноманітним: обов’язково риба, сири, фрукти, овочі і горіхи. На робочому столі завжди повинна стояти пляшка з питною водою – для втомленого організму немає нічого кращого ніж склянка чистої, прохолодної води.

І не забувайте повторювати дитині, що Ви її любите такою, якою вона є, з усіма її помилками і недоліками. Дайте зрозуміти, що сім’я – це місце, де її завжди цінують і поважають!

	Ашберн
Виберіть місто