29.09.2017
Поділитися: 8
 • Facebook
 • Telegram
7059

Прищеплюємо любов до читання дітям від 7 до 12 років

Ось уже не перше покоління батьків продовжує вперто скаржитися на те, що сучасні діти в більшості своїй байдужі до книг. Пояснювали таку втрату інтересу до книги спочатку вільним доступом до телебачення, а потім активним поширенням комп'ютерних ігор та соціальних мереж. І правда, коли майже у кожної дитини особистий смартфон, планшет або ноутбук, зацікавити її паперовою книгою не так просто. До того ж не всі батьки готові вкладати час і сили в те, щоб дитина полюбила читати, а дехто намагається не мотивувати, а змусити читати.

У результаті будь-якого з цих підходів втрачає саме дитина: у першому випадку вона не проходить один із найважливіших етапів на шляху розвитку, а в другому через примус може виробитися стійка неприязнь до друкованого слова. Прищепити школяреві любов до читання можна й іншими способами, які дійсно працюють.

З 7 до 12 років – це період, коли у дитини закладається мотивація до навчання. Відповідно, цей час є оптимальним для формування звичок і навичок, включаючи любов до читання. Також встановлено, що якщо до 9 років дитина до книг не прив'язалася, то шанси на розвиток такої корисної звички значно зменшуються.

Якщо ваша дитина полюбить читати, то вона не залишиться самотньою, адже завжди є можливість перенестися в уяві до іншого світу та іншої реальності

Розвиток дітей від 7 до 12: відмінні риси

Приділяючи час вихованню й розвитку дитини, батькам не варто забувати про те, що будь-які навички чи правила поведінки необхідно закладати в певному віці. Отже, не варто ні забігати наперед, намагаючись навчити п'ятирічну дитину азам алгебри, ні саджати за збірки дитячих казок бунтівного підлітка. Зокрема, для дітей віком від 7 до 12 років можна визначити такі характерні особливості:

 • Допитливість та абсолютно щирий інтерес до всіх процесів, що відбуваються в навколишньому світі.
 • Переживання етапу швидкого зростання дитини, причому це стосується не тільки фізіологічних змін, але й підвищеної активності, рухливості, пошуку пригод.
 • Здатність сконцентрувати увагу на одному предметі, при цьому дитина ще не може вибирати паралельно кілька тем або речей, перемикаючись між ними.
 • Негативна реакція на спроби старшого покоління змусити що-небудь робити всупереч бажанню.

Для дитини 7-й рік життя - переломний момент, коли доводиться повністю перебудовувати сформований спосіб життя і змінювати обстановку, знайомитися і комунікувати з новими людьми, засвоювати велику кількість інформації. Відповідно, батьки повинні йти назустріч першокласнику і допомогти йому поєднати шкільну програму і життя з домашнім вихованням.

Практичні поради для батьків: учимо дитину любити читати

 • Позитивний приклад батьків важливий. Сімейна бібліотека на те і сімейна, що там повинні бути не тільки книги для дітей, а й для дорослих. Якщо батьки намагаються умовити дитину читати, але при цьому самі вважають за краще зануритися в черговий телесеріал, то навряд чи вони досягнуть позитивного результату.
 • Створіть затишну зону для читання. Це може бути як широке підвіконня з м'якими подушками, так і зручне крісло, застелене пледом. Головне, не забувати про правильне освітлення.
 • Формуйте свою бібліотеку. Має значення не тільки те, що ви читаєте, але й те, як виглядає книга. Для дітей оптимальними будуть видання з якісного паперу, твердою палітуркою, яскравими барвистими ілюстраціями.
 • Читання вголос - відмінний спосіб провести час разом з дитиною. Ви можете читати їй улюблені казки або цікаві розповіді, не забуваючи при цьому правильно розставляти смислові акценти, робити паузи й обговорювати прочитане, по черзі висловлюючи свою точку зору.
 • Не забувайте про інтригу. Хороший спосіб мотивувати на самостійне читання - перерватися на найбільш цікавому місці, наприклад, пославшись на важливі справи. З великою часткою ймовірності зі слухача дитина перетвориться на читача саме завдяки власній зацікавленості.
 • Ретельно підходьте до вибору книг для прочитання, орієнтуючись не стільки на свої дитячі враження або обов'язкову шкільну програму, скільки на захоплення самої дитини. Нехай вона спочатку полюбить читати цікаві твори, наприклад, дитячі детективи або розповіді в стилі фентезі, а потім уже переключиться на не таку просту для сприйняття класичну літературу. 

Хороший спосіб мотивувати дитину читати частіше - це створити зручний простір і виділити окреме місце

Читати і розуміти - дві сторони однієї медалі

Розвиток навичок читання спочатку містить 2 етапи. На першому - технічному - дитина вчиться складати букви в слова, а слова в речення, а вже на другому - змістовному - починає сприймати й розуміти зміст прочитаного тексту. Технічному читанню можна навчитися швидко, це нескладно, до кінця першого класу діти зазвичай здатні впоратися з невеликим оповіданням або повістю. Але для повноцінного гармонійного розвитку навичок читання обов'язкові обидва етапи, причому важливо не тільки розуміти, що ти читаєш, а й робити на основі прочитаного власні висновки.

На сьогодні розроблені різні методи, що дозволяють розвивати прискорений вид читання, - наприклад, школяра можна мотивувати і заохочувати улюбленими солодощами або ж залишати листи-послання, хоча це і не завжди дає бажаний ефект. Також можна відправити дитину накурс ліберики в один із спеціалізованих центрів, де заняття за особливими методиками дозволяють не тільки збільшити швидкість читання, а й сприяють поліпшенню пам'яті, розширенню кругозору та свідомості. Це відмінний варіант для тих батьків, які хочуть навчити своїх дітей не просто читати, а любити читати - з користю й інтересом.