29.01.2021
Поділитися: 1
  • Facebook
14592

Методики і вправи для навчання читання дітей

Рано чи пізно у кожної дитини настає період, коли вона починає цікавитися читанням. Їй вже недостатньо маминих казок перед сном, вивчених напам’ять віршів, перегляду картинок. Однак батькам важливо розуміти, що інтерес малюка до книг не завжди означає його готовність до навчання читання. Для цього необхідно мати низку навичок, які й визначать, чи можна починати навчати дитину чи  краще почекати.

Крім того, перш ніж виконувати будь-які вправи, важливо визначитися з методикою. Усі діти різні, тому й підхід до кожного з них повинен бути свій. Сучасні педагоги пропонують низку різноманітних технік і вправ, за якими можна навчити малюка читати. Дорослим лише потрібно ознайомитися з ними і вибрати такі, що найбільше підходять для власних дітей.

як вибрати методику навчання читання

Вибір методики навчання читання

Однією з позитивних властивостей тієї чи іншої методики є її простота. Учневі повинні бути зрозумілі завдання і вправи, а також те, як їх правильно виконати.

Сьогодні існує досить багато методик, до найпопулярніших належать:

  • Кубики Зайцева. Учневі пропонуються кубики різних розмірів, на яких зображені найбільш часто вживані склади.
  • Картки Домана. На них написані прості слова великими літерами. Картки показують дітям з народження. У такий спосіб малюки з самого раннього віку вчаться запам’ятовувати і сприймати слова як цілу одиницю, а не по складах.
  • Методика Монтессорі. На табличках із щільного картону наклеєні шорсткі на дотик літери, які дитина під час гри повинна знайти, показати і помацати. З карток у спеціальні рамки можна скласти слова.
  • Фонетичний метод. З малюком спочатку вивчають звуки й букви, потім послідовно вчать складати з них склади, слова і речення.

Кожен з методів має свої плюси і мінуси. Дуже важливо вибрати саме той, який найбільше підходить для конкретної дитини. Щоб заняття були ефективними, їй має бути цікаво займатися.

вправи для навчання дітей читання

Вправи, які допоможуть навчитися читати дитині

Усі батьки знають, що в ранньому віці малюки краще сприймають нову інформацію, якщо вона подається у формі гри. Основне завдання дорослих – забезпечити захопливі заняття. Корисними будуть ігри на розвиток фонематичного слуху.

Гра «Слухай, думай, відповідай» пропонує учаснику відгадати загадку одним словом на конкретну літеру. Наприклад, дитину запитують: «Як звуть доктора з казки, який лікував звірів?» Дитина відповідає: «Айболить».

«Вгадай, хто говорить?» – весела гра, в якій спочатку потрібно записати дитячі голоси на диктофон, а потім кожному з учасників потрібно вгадати, хто саме говорить ту чи іншу фразу.

Навчанню дитини читання сприятимуть циклічні вправи –  ті, які потрібно виконувати регулярно від уроку до уроку. Вони допоможуть закріпити навички, необхідні для якісного сприйняття і відтворення тексту.

Не менш важливо займатися артикуляційною гімнастикою. Вона допоможе навчитися правильно вимовляти звуки, адже мовлення – це складна навичка, що вимагає розвинених м’язів язика і губ. Тренуючи мімічні, жувальні і ковтальні м’язи, людина отримує можливість швидко і зрозуміло говорити й читати. Дихальна гімнастика також сприяє більш легкому навчанню читання дошкільнят.

коли можна вчити дитину читати

Коли починати вчити дітей читати

Більшість батьків намагаються якомога раніше зайнятися розвитком своїх дітей. Безсумнівно, кожен з них відчуває гордість, коли син або дочка до чотирьох років вже читають по складах. Водночас деякі дорослі вважають, що немає сенсу навантажувати малюків до вступу в перший клас, адже шкільна програма передбачає опанування цієї навички.

Сучасні фахівці рекомендують починати вчити читати дитину не раніше ніж у 5 років. Вважається, що саме в цьому віці мозок людини сформований для освоєння цієї важливої навички. У будь-якому разі, перш ніж виконувати вправи для навчання читання, важливо зрозуміти, чи точно дитина готова до такого навантаження.

Готовність дошкільника визначається наявністю цілої низки навичок, серед яких основними є:

  • сформований словниковий запас;
  • просторова і часова орієнтація;
  • чітка і зрозуміла мова, вміння переказувати побачене або почуте;
  • здатність розрізняти і добре вимовляти звуки;
  • інтерес до читання.

ігрове навчання дітей читання

Навчання читання в ігровій формі

Коли дитина навчилася всьому необхідному для того, щоб почати займатися, виникає головне запитання – з чого почати навчання читання і який метод обрати?

Основна діяльність будь-якого дошкільника – гра. Адже чим цікавіше і захопливіше буде процес навчання, тим ефективніше воно буде. Не варто з першого уроку садити сина або дочку за підручники. Важливо почати процес опанування грамоти поступово, викликаючи інтерес і прагнення вчитися далі.

Академія розвитку інтелекту SMARTUM пропонує курси «Букварика» і «Читарика», спрямовані на навчання дітей читання. Обидва курси припускають наявність базової підготовки. Зокрема, щоб почати займатися на «Буквариці», дитина повинна мати зрозуміле й чітке усне мовлення, вміти переказувати і орієнтуватися в просторі і часі, добре вимовляти звуки. На цьому курсі вона навчиться читати по складах, давати характеристику звуків і букв.

Для переходу на курс «Читарика» необхідно відрізняти голосні звуки від приголосних, глухі від дзвінких, тверді від м’яких. Також важливо вміти читати по складах, правильно ставити наголоси. На «Читариці» діти навчаться читати словами і фразами, підвищать швидкість роботи з текстом і навчаться його вільно відтворювати. Отримані на заняттях навички допоможуть зробити подальше навчання в школі набагато легшим. Учні будуть швидко читати і добре розуміти прочитане, а отже, матеріал з підручників і посібників буде засвоюватися ефективніше.