05.02.2018
Поділитися: 9
 • Facebook
40909

Лідер чи ведений?

Коли мами або татусі кажуть про свою дитину, що вона лідер у школі або староста в класі, це, звичайно ж, звучить гордо. Чому багато батьків хочуть бачити своїх дітей саме лідерами? Мабуть, тому, що від висловлювання «дитина-лідер» йде пряма паралель до іншого словосполучення - «успішний дорослий»? Частка істини в цьому є, однак увесь світ не може бути лише з людей-лідерів - сильні характери будуть нескінченно воювати! Варто прийняти як даність, якщо ваша дитина ведена.

Усе-таки причин сумувати немає. Ви ж не засмучуєтеся, що ваша дитина народилася восени або навесні? Ось і відсутність лідерства потрібно сприймати як даність. Є безліч спеціальностей, які підійдуть майбутньому веденому дорослому. В основному це творчі професії: художник, актор, письменник, журналіст. Ви скажете, а якщо актор захоче очолити театр, а журналіст - редакцію газети? Але побудувати кар'єру можна і без явних лідерських якостей. Допоможе амбітність, професіоналізм, підприємливість, уміння доброзичливо спілкуватися з людьми.

Психологи стверджують, що навчити людину бути лідером можна. Тільки потрібно починати це робити вже в юному віці, тому що важко давати поради зрілій людині: «Ти повинен приймати рішення». Тому батькам слід знати, як виховати дитину лідером.

Лідер чи ведений

Ознаки дитини-лідера

Щоб зрозуміти особливості характеру свого малюка, потрібно дізнатися  про певні ознаки лідера. Ось лише деякі з них:

 • Дитина-лідер не влаштовує істерики, щоб досягти своїх цілей. Навіть у дитинстві такі діти досить розумні, щоб зацікавити інших малюків своєю улюбленою грою. Вони не будуть указувати всім, що робити. Навпаки, дитина-лідер зробить так, що всі захочуть виконувати його накази.
 • Така дитина не буде уникати конфліктів, сварок чи з'ясування стосунків. Вона не боїться відповідальності, не намагається виділитися з натовпу. Дітей-лідерів і так видно, навіть якщо вони мовчки стоять. Самі того не розуміючи, вони привертають до себе увагу.
 • Справжні лідери домінують у всіх сферах життя. Якщо дитина вдома поводиться як командир, а в дитячому садку або школі боїться слово сказати, вона не лідер. Просто вдома в сім'ї їй комфортно, вона може висловити свої почуття і бажання.

Лідер чи ведений

 • Ознаки лідера з’являються вже в ранньому дитинстві. У віці трьох років батьки можуть помітити, чи є у малюка задатки командира, чи ні. Діти-лідери, як справжні стратеги, уміють продумувати свої плани наперед, вони знають, що чекає їх у майбутньому, і не бояться труднощів.
 • Батьки дитини-лідера можуть не хвилюватися через те, що маляті буде нудно. Він може самостійно дістати настільну гру, папір і олівці, ведмедика. Його не треба розважати, тому що він сам здатний себе розважити.
 • Дитина з задатками лідера має таку рису, як допитливість. Їй усе цікаво, вона хоче дізнатися про всі деталі навколишнього світу. Ще маленькою вона намагається спостерігати, аналізувати, виводити гіпотези, припускати. Їй хочеться все помацати, почути і навіть спробувати на смак.
 • Діти-лідери впевнені в собі. Іноді навіть надміру самовпевнені. Вони вважають, що їхня позиція - найбільш правильна. Їм складно визнати свої помилки.

Лідер чи ведений

Риси характеру дітей-лідерів

Цікавим є той факт, що у дітей-лідерів може бути різний характер. Але у них є одна спільна особливість: невгамовна енергія, яка так і проситься назовні. Вони дуже активні й рухливі. Найчастіше лідери - це сміливі і розумні люди, які не бояться приймати рішення і взяти на себе відповідальність за свої вчинки і вчинки інших людей. Часто діти-лідери є маніпуляторами. Вони так хитро поводяться, що інші діти віддають їм свої іграшки, солодощі і грають в те, у що хоче грати дитина-лідер.

Виховання лідерських якостей у дитини

Багато батьків запитують, як виростити дитину лідером. Фахівці рекомендують:

 • Почніть із себе. Відповідально ставтеся до своїх вчинків - і ваша дитина вчинить так само в аналогічних ситуаціях.
 • Вітайте походи дитини з класом у кіно, командний спорт.
 • Навчайте школяра достойно переживати невдачі і йти далі. Це важлива риса успішної людини - бути здатним не застрягати в переживаннях.
 • Навчайте дитину обстоювати свою точку зору, наводячи конструктивні аргументи, поважаючи співрозмовника.
 • Дозволяйте молодшому члену сім'ї самому зробити вибір страви в кафе, прийняти рішення у виборі одягу. Це підвищує самооцінку і демонструє довіру.
 • Залучайте дитину до вибору і планування сімейного відпочинку, продумування маршруту поїздки. Розподіляйте обов'язки членів сім'ї.
 • Заохочуйте читання. Тут теж допоможе власний приклад. Дослідження показують, що дитина, яка читає, завжди більш впевнена в собі, ніж той ровесник, який не приділяє достатньої уваги читанню.
 • Навчайте дитину бачити в ситуаціях плюси, орієнтуйте на позитивне мислення. Успіх тісно пов'язаний з оптимізмом.

Лідер чи ведений

Варто уникати висловлювань, що дитина найкраща, тому що посіла перше місце на змаганнях. У якийсь момент її обійде спритніший спортсмен або більш кмітливий однокласник. Тоді гірких переживань не уникнути. І чим сильніше завищена самооцінка, тим більшою буде образа. Поясніть дитині, що змагання з собою вчорашнім дадуть більш високі результати.

Виховуючи в дитині лідерські якості, важливо пояснити, що лідер - це не та людина, яка йде по головах, а особистість, яка прагне успіху без агресії і насильства.