29.09.2017
Поділитися: 1
 • Facebook
12178

Перший дзвінок і перші уроки: як зрозуміти, що дитина готова бути школярем

Згідно з чинним законодавством, першокласником можна стати і в 6 з половиною років, і у 8. Але, для того щоб відкласти похід до школи до 8 років, необхідно мати серйозні підстави, наприклад, такі: проблеми зі здоров'ям, що вимагають лікування в стаціонарі або вдома, затримки мовного або розумового розвитку. Якщо ж фізичний і психічний стан дитини в нормі, то залишається перевірити готовність до школи і відправлятися за новенькою формою і канцтоварами. До речі, уміння читати і писати для першокласників не є обов'язковими, хоча за педагогами залишається право перевірити базові знання потенційного школяра. Крім цього, дитина перед школою завжди перебуває у стресовому стані. І завдання батьків - упоратися з цим, допомогти майбутньому першокласнику стати хоробрішим і впевненішим у собі.

Перший дзвінок і перші уроки: як зрозуміти, що дитина готова бути школярем

Що повинен знати майбутній першокласник?

Мама з татом мають розуміти, що повинен знати першокласник. Якщо невміння написати диктант із декількох речень або розв’язати простий арифметичний приклад не настільки є критичним, то базові знання та навички, пов'язані з розумінням навколишнього світу, правилами поведінки в соціумі, сприйняттям інформації та вмінням спілкуватися з іншими дітьми, вкрай необхідні. Зокрема, для майбутнього першокласника важливо:

 • Знати домашню адресу, повні імена батьків і місце їхньої роботи.
 • Орієнтуватися в часі і просторі - знати дні тижня, час доби, напрямки руху.
 • Розрізняти кольори, рослини, тварин, класифікувати за певними параметрами предмети.
 • Мати базові знання про навколишній світ, тварин і рослини.

Дитина перед 1 класом цілком самостійна і справляється з відповідями на основні питання? Отже, з великою часткою ймовірності вона з легкістю адаптується в новому колективі і зможе стати повноправним його членом. Найчастіше подібні навички прищеплюють у дитячому садку, але сьогодні дошкільна освіта не є обов'язковою для дітей, і батьки мають право самостійно вирішувати, де буде знаходитися дитина до вступу в перший клас. До того ж «домашні» дошкільнята часто відвідують спортивні секції, спеціальні навчальні заняття, вивчаючи математику, читання, письмо, іноземні мови, ази живопису або нотної грамоти. Подібне навчання в невеликих групах також включає в себе активне спілкування з однолітками і сприяє розвитку комунікативних навичок.

Перший дзвінок і перші уроки: як зрозуміти, що дитина готова бути школярем

Що повинен уміти майбутній першокласник?

Батьки мають знати, що повинен уміти майбутній першокласник, ідучи до школи. Ось кілька навичок, якими він повинен володіти до 1 класу.

 • Уміти самостійно зібрати свої речі, наприклад, скласти портфель або прибрати в шафу верхній одяг і одягатися без сторонньої допомоги.
 • Спокійно залишатися без батьків на кілька годин.
 • Знайомитися, знаходити спільну мову з іншими дітьми, не конфліктувати, не відбирати іграшки, дотримуватися правил гри, з повагою ставитися до старших.
 • Розуміти, як і чим себе зайняти (наприклад, малювати, ліпити або робити аплікації з кольорового паперу) хоча б на 30-40 хвилин.
 • Уміти концентрувати увагу, сприймаючи і запам'ятовуючи отриману інформацію, дотримуватися послідовності дій.
 • Уміти обчислювати елементарні арифметичні приклади.
 • Читати й писати.
 • Дотримуватися правил поведінки в громадських місцях.
 • Розуміти, як потрібно поводитися на уроці, що таке життя в школі, що від нього вимагається.

Перший дзвінок і перші уроки: як зрозуміти, що дитина готова бути школярем

Як визначити, чи готова дитина до 1 класу?

Одне з найбільш важливих питань, на яке обов'язково потрібно відповісти майбутньому першокласнику: чи хоче він сам піти в школу перед першим класом? Якщо дитина позитивно налаштована і радісно та з цікавістю чекає 1 вересня як свята, відповідно, вона готова до змін і нових подій. Якщо ж відповідь негативна, то слід обережно виявити причину такого небажання або занепокоєння і допомогти малюкові. Наприклад, сходити разом із ним у школу, познайомитися з учителем або однокласниками, посидіти кілька хвилин за шкільною партою або прогулятися  спортмайданчиком. А ще можна разом із дитиною вибрати одяг для школи, рюкзак, щоденник або зошити, перетворивши це на веселі пригоди, а перший навчальний день - на свято без стресів.

Декілька порад батькам першокласників

Якщо у вашій родині росте майбутній першокласник, вам знадобляться кілька наших рекомендацій.

 • Якщо у сина або дочки щось не виходить, не потрібно їх сварити. Краще з'ясувати причину, через що матеріал не засвоюється або виникають конфлікти в школі, і усунути проблему.
 • Проводьте з дитиною багато часу. Відповідайте на всі її запитання, пов'язані зі школою. Розкажіть, як буде проходити процес навчання. Поясніть певні поняття: що таке «перерва», «домашнє завдання», «дзвінок на урок».
 • Навчайте малюка в ігровій формі. Навіть зі звичайної прогулянки парком можна отримати користь. Малюк може рахувати лавки, порівнювати дерева, читати назви вивісок.
 • Якщо ви разом із дитиною дивитеся мультфільм або читаєте книгу, то в кінці ненав'язливо попросіть переказати історію. Потім разом проаналізуйте казку, запитайте, що сподобалося, а що ні. Обов'язково запитуйте про причини поведінки героїв історій, дитина повинна навчитися аргументувати та будувати логічні зв'язки.
 • Розвивайте дрібну моторику рук. Ліпіть з пластиліну або глини, робіть аплікації і вироби з підручних матеріалів, малюйте, збирайте пазли.

  Перший дзвінок і перші уроки: як зрозуміти, що дитина готова бути школярем

 • Не забувайте про фізичний розвиток малюка. У перервах між навчальними предметами займіться фізкультурою. Побігайте навколо будинку, відіжміться, поприсідайте разом із малюком. Невелика зарядка вранці додасть бадьорості на весь день і зарядить енергією.
 • Навчіть дитину правилам безпеки на вулиці і серед незнайомих людей.
 • Якщо дитина щось не розуміє або у неї не все виходить, не варто влаштовувати скандал. Потрібно набратися терпіння, а потім спокійно пояснити все ще раз.
 • Напишіть розпорядок дня і дотримуйтесь його. Це допоможе дитині зрозуміти шкільні правила.
 • Не кажіть дитині, що вона безглузда і нічого не розуміє. Дитина повинна відчувати вашу підтримку і допомогу. Вона повинна залишитися впевненою в собі і готовою до всіх труднощів.
 • Не порівнюйте своїх дітей з іншими, до того ж із більш успішними першокласниками. Інакше самооцінка вашого сина чи дочки впаде настільки, що на попередній рівень буде складно повернутися. Це ж, у свою чергу, призведе до численних комплексів. Краще підтримайте дитину і допоможіть їй вивчити матеріал.

І пам'ятайте: від вашого ставлення до сина або дочки залежить, як першокласник почне свій шлях у доросле життя.