25.05.2018
Поділитися: 10
 • Facebook
 • Telegram
5162

Чому дитина росте розпещеною?

Розпещена дитина - біда в родині. Але потрібно пам'ятати, що діти не народжуються жадібними, неввічливими, грубими, розпещеними - такими їх виховують дорослі. Адже малюк дістається нам чистим і невинним, а вже потім ми, як скульптори, ліпимо з нього особистість, прищеплюємо різні якості, формуємо характер. І коли раптом в старшому дошкільному віці ми розуміємо, що десь зробили крок не туди у вихованні крихітки, відразу виникає питання, як виправити це. Тому мамі з татом потрібно дещо пам'ятати, щоб не розпестити дитину.

Ознаки розпещеності

Щоб зрозуміти особливості свого малюка, потрібно дізнатися про певні ознаки розпещеної дитини. Ось деякі з них.

 • Істерика. Син або дочка постійно плаче чи тупотить ногами, вимагаючи нову іграшку або солодощі на вечерю.
 • Вибагливість у їжі. Малюк хоче, щоб мама спеціально для нього приготувала щось особливе, він відмовляється їсти те, що вже приготовано.
 • Регулярне роздратування. Дитині не подобається все, що у нього є. Будь то іграшки, одяг чи книги.
 • Гіперболізована жадібність. Діти не хочуть ділитися чимось з близькими. Дитина відмовляється дати мамі цукерку зі свого солодкого набору або не дає товаришеві пограти зі своєю машинкою.
 • Байдужість до зауважень. Якщо батьки просять дитину піти до своєї кімнати або допомогти по дому, то вона ніби не чує їхні прохання. У справу вступає формула «Тобі треба - ти і роби».

Чому дитина зростає розпещеною?

Причини розпещеності дитини

Психологи провели аналіз і виявили принаймні 10 батьківських помилок, через які улюблене чадо росте розпещеним. Якщо у вашій родині зустрічається хоча б дві з них, це сигнал, що потрібно міняти виховні звички якомога швидше.

 1. Дитина - центр всесвіту. Коли ви виконуєте всі примхи малюка на першу вимогу, у його голові вкорінюється думка, що світ крутиться тільки навколо нього і у батьків немає своїх бажань. Дитину чекає гіркота розчарування, якщо вона засвоїть тільки функцію «брати».
 2. Батьки не заохочують хорошу поведінку дитини. Найчастіше зайняті батьки сприймають як належне, коли захоплений грою малюк тихенько сидить у дитячій кімнаті. Якщо дорослі нічого не говорять, значить, не акцентують на цьому увагу, роблять це незначним.
 3. Пік батьківських емоцій припадає на погану поведінку дитини. Якщо батьківські емоції виникають тільки на істеричний плач малюка, коли він катається підлогою в магазині, випрошуючи чергову іграшку, то дитина засвоює інформацію, що це єдиний спосіб домогтися уваги батьків.
 4. Дорослі не встановлюють межі поведінки. Культура - поняття соціальне, у зв'язку з цим ввічливе поводження дитині прищеплюють батьки. Якщо дорослі не надають значення таким поняттям, як «повага», «терпіння», з великою часткою ймовірності малюк виросте грубіяном.
 5. Непослідовність або відсутність правил. Наприклад, ще вчора ви дозволяли дитині кришити на дивані перед телевізором, а сьогодні за таку ж поведінку влаштовуєте репресії. Або коли один із батьків дотримується виховання в дусі вседозволеності, а інший встановлює розпливчасті правила. Подібний підхід формує в голові малюка образ про вас, як про не особливо важливу персону.

  Чому дитина зростає розпещеною?

 6.  Ви вступаєте у заздалегідь програшну суперечку з дитиною. Цілком логічно, коли ви забороняєте солодощі перед обідом. Але є правила, які виконати досить складно. Наприклад, ви змушуєте дитину їсти кашу вранці. Малюк може просто не відкрити рот або виплюнути її. Наслідки такої поведінки набагато гірші, ніж просто псування продукту. Дитина розуміє, що вона може перемогти батьків і залишитися без покарання.
 7. Не вимагаєте відповідальної поведінки з боку дитини. Якщо ви вважаєте, що малюк не повинен нести відповідальність за погану поведінку, то стверджуєте, що будь-яка поведінка вітається. Дитина привчається звинувачувати у власних проблемах оточення. Краще навчіть малюка самому нести відповідальність за власні вчинки.
 8. Робите подарунки на першу вимогу. Є «неправильні» причини для подарунків. Наприклад, дитина просить новий самокат, тому що їй набриднув куплений кілька місяців тому. Не можна купувати щось із почуття провини, наприклад, малюк підловив вас на чомусь і просить іграшку. Не дозволяйте маніпулювати собою.
 9. Заохочуєте істерики. Коли у дитини закріплюється поняття, що після істерики вона  отримує бажане, у дорослому житті у такої поведінки буде прямо протилежний результат. Не вводьте малюка в оману.
 10. Подаєте поганий приклад. Коли ви в присутності дитини скаржитеся і скиглите, дитина копіює вашу поведінку. Потім їй буде дуже важко пояснити, що скиглити - це погано.

Чому дитина зростає розпещеною?

Перевиховуваємо розпещену дитину

Дорослі повинні знати, як перевиховати розпещену дитину. Для цього є кілька правил.

 • Спільність поведінки. Якщо мама забороняє синові або дочці дивитися телевізор після їжі, то тато повинен підтримати її.
 • Тверда позиція. Правила, які існують у сім'ї, не повинні змінюватися просто тому, що дитина так захотіла.
 • Слово «ні». Батьки повинні впевнено відмовляти в чомусь дитині, навіть якщо вона плаче.
 • Відсутність реакції на істерики. Малюк повинен зрозуміти, що яку б сцену він ні влаштовував, дорослі залишаться при своїй думці.

Чому дитина зростає розпещеною?

Як себе поводити, щоб не розпестити дитини?

Виховуючи малюка розпещеним, батьки повинні знати, що в майбутньому дитина виросте недисциплінованою, без розуміння того, що необхідно працювати, щоб отримати бажане.

Не варто панікувати, якщо ви помітили прорахунки у вихованні зі свого боку. Не пізно все виправити. Повідомте дитину, що у ваших із ним стосунках очікуються зміни: перерахуйте нові правила, розкажіть, що ви чекаєте від малюка чуйної поведінки, вияву доброти і терпіння. Придумайте заохочення. Наприклад, за кожен хороший вчинок дитина отримує зірку. Набравши 10 зірочок, вона зможе вибрати подарунок.

Хваліть своїх дітей, відзначайте їхні досягнення, акцентуйте увагу на добрих вчинках.