02.08.2017
Поділитися: 6
  • Facebook
21632

Стать дитини і успішність в навчанні: чи існує зв'язок?

Дитина, яка гармонійно розвивається, - завжди цікава. Вона вчиться жити у світі, пізнавати і приймати його. Дитина завжди щось запитує, і батьки звикають до постійних «чому?» Маленькі хлопчики і дівчатка хочуть знати все!

Але що ж відбувається, коли для юних «чомучок» приходить час  навчання? Хто розумніший: хлопці чи дівчата? У дівчат навчання просувається досить рівно: вони серйозно ставляться до оцінок і знань, в основному навчаються успішно. Хлопчики ж не так сильно виявляють  захоплення навчанням, їхня увага більш розпорошена. Часто їх хвилюють куди більш «життєві» питання: куди біжить цей собака за вікном класу? А що буде, якщо я поцілю у вікно м’ячем? Чому ж так відбувається?

Стать дитини й успішність її у навчанні: чи існує зв'язок

Різниця у розвитку хлопчиків і дівчат

Хто краще вчиться: хлопці чи дівчата? Учені відзначають, розгадка в мозку. Це фізіологія: жіночий мозок розвивається швидше чоловічого, досягає зрілості раніше.

Але як це впливає на засвоєння мозком нової інформації і навчання в цілому? Адже доведено, що дитячий мозок краще сприймає інформацію, ніж мозок дорослої людини.

Учені вважають, що жіночий мозок із дитинства працює більш злагоджено. Що це означає? Півкулі мозку у жінок більш активно взаємодіють одна з одною: у потрібний момент включається то одна, то інша ділянка мозку. Тому жінкам легше утримувати в голові кілька ідей і думок, а на загальну концентрацію це практично не впливає. При цьому для виконання одного завдання у жінки діють різні ділянки мозку, а у чоловіків так не виходить. Чоловічому мозку важче перескакувати з ідеї на ідею, тому хлопці можуть повноцінно зосередитися на чомусь одному.

Цікавий і дещо несподіваний факт: у дівчат більш розвиненою вважається ліва півкуля, яка відповідає за логіку і раціоналізм, а у хлопчиків - права. Це означає домінування творчості та образного мислення, а також меншу посидючість. Але давні стереотипи доводять нам, що все навпаки, чи не так?

Основна відмінність навіть не в роботі півкуль мозку, тому що відмінності між ними не настільки вже й важливі. Різниця у формуванні мозолистого тіла мозку. У дівчат воно на 20% більше і відповідає за взаємодію в роботі півкуль.

Саме тому дівчаткам легше обробляти нову інформацію і відразу ж використовувати її. Посидючість, старанність, любов до читання дозволяють дівчаткам вчитися краще. Але не можна не зважати на індивідуальні особливості кожної дитини, що не залежать від статі дитини.

Серед учителів і батьків усе ще поширені усталені думки про схильність дитини до тих чи інших предметів залежно від статі. Деякі з них дійсно правильні, тоді як інші - уже давно розвінчані міфи.

Нижче наводимо найпоширеніші з них. Наприклад, чому дівчатка навчаються краще за хлопчиків? Чи це правда? У що ми віримо?

Стать дитини й успішність її у навчанні: чи існує зв'язок

Відомі міфи про дівчат і хлопчиків

Мова дівчат більш складна і розвинена порівняно з хлопчиками.

Це не так! Як показують дослідження, у більшості випадків дівчата  використовують слова з повсякденного життя, тоді як хлопчики схильні до використання секретних шифрів і навіть мов.

Хлопчики раціональні, а дівчатка більше схильні мислити абстрактно.

Складно відмовитися від звичної думки, але все зовсім навпаки. У дівчат  краще розвинена ліва півкуля, і часто їм потрібна наочність при вирішенні задачі. Хлопцям же легше впоратися з умоглядним завданням - уявити предмет або ідею і прорахувати свої дії.

Математика - предмет «для хлопчиків», вона дається їм краще.

Як зауважили американські вчені, дівчатка знають математику на 70% краще за хлопчиків. І тут знову варто згадати про «жіночу» ліву півкуля.

Дівчатка більш успішні у виконанні тестів і завдань на час.

Це абсолютно не так. Дослідження показують, що в мисленні чоловіків первинна дедукція, тобто рух думки від загального до конкретного, окремого, конкретного, а дівчатка схильні до індукції, тобто від часткового до загального. Хлопчики розуміють загальний принцип і проводять аналіз окремих випадків, а дівчаткам важлива конкретика, деталі, які вони потім можуть застосувати до загального. Тести на час - це дедукція, адже в них представлено кілька варіантів. Серед варіантів хлопчики швидко вибирають правильний, виходячи із зрозумілого загального принципу. Дівчата ж трохи відстають, оскільки конкретики в таких тестах недостатньо.

Хлопчики перші в засвоєнні нової інформації.

Це не так. Дівчатка більш уважно слухають учителя, тоді як хлопчики схильні відволікатися на уроці - і, відповідно, інформація «пролітає мимо».

Різні таблиці, символи, графіки хлопчики сприймають набагато краще.

Так, це дійсно правда. Графічні матеріали - це стезя чоловіків. Можливо, тому інженери і програмісти - більш чоловічі професії.

Фізична активність і рух є дуже важливими для хлопчиків.

Так, тут не посперечаєшся. Хлопчики відчувають пригніченість, довго перебуваючи в замкненому просторі. Дівчата ж менше звертають на це увагу, і на їх концентрації обмежений простір класу практично не позначається.

Стать дитини й успішність її у навчанні: чи існує зв'язок

Шкільна система навчання більш зручна для дівчат. Вони менше відволікаються, і шкільний матеріал запам'ятовують швидше. Але після періоду статевого дозрівання хлопчики наздоганяють дівчат у розвитку і різкі межі відмінностей стираються.

А як же подальше життя і побудова кар'єри? Адже серед успішних людей бізнесу «леді» набагато менше, ніж «менів». І серед учених теж спостерігається така тенденція. Невже дівчата більш успішні тільки в період навчання?

Визначальну роль тут відіграють ґендерні поведінкові шаблони: жінки ставлять на перше місце сім'ю.

Особливості мозку дають жінкам більше переваг, щоб просуватися соціальними та кар'єрними сходами, і справа кожної жінки - так побудувати своє життя, щоб гармонійно поєднати свої здібності і бажання.

Відмінності в дошкільному періоді

Жіночий мозок із ранніх років працює в більш злагодженому режимі - півкулі активно «контактують» між собою. До речі, саме цим пояснюється те, що маленькі дівчатка здатні утримувати в голові кілька ідей одночасно, і, що найважливіше, це практично не позначається на їхній концентрації уваги. А ось хлопчики здатні повноцінно зосередитися тільки на одній ідеї або предметі. Якщо вони відвернуть увагу від теми, повернутися до неї буде набагато складніше.

Стать дитини й успішність її у навчанні: чи існує зв'язок

Відмінності в молодшій школі

Учені вже давно довели, що в середньому дівчата дійсно навчаються краще за хлопчиків. А сила їх прихована в мозку, причому в буквальному сенсі. Згідно з дослідженнями, жіночий мозок досягає зрілості значно раніше, ніж чоловічий. Для дівчат узагалі характерно більш швидке дозрівання - як розумове, так і фізичне. У 12-13 років багато дівчат уже виглядають цілком сформованими і досить серйозно дивляться на світ, водночас їхні однолітки-хлопчики все ще залишаються дітьми. Вони грайливі, гіперактивні і не налаштовані на рішення дорослих питань.

Крім того, учені встановили, що під час вирішення певної задачі у дівчат активізуються різні ділянки головного мозку. У хлопчаків же, як правило, максимально задіяною є лише одна ділянка мозку.

Відмінності в старшій школі

У старшій школі хлопці зазвичай вириваються вперед, намагаються вчитися краще. Усе тому, що тепер їх розвинені якості (швидкість реакції, розвинене просторове мислення) стають затребуваними в алгебрі, фізиці, геометрії.

У цілому, чинні умови шкільного навчання більш зручні саме для дівчат. Їх не обмежують стіни, вони не відволікаються на баталії, які розгортаються прямо за шкільним вікном, їм набагато простіше запам'ятовувати навчальний матеріал. Проте, у старшій школі хлопці повністю наздоганяють, а то й переганяють дівчат у розвитку.