02.08.2017
Поділитися: 2
 • Facebook
 • Telegram
6531

Як і коли розвивати дитину

Кожну дитину батьки хочуть бачити цікавою, кмітливою, розумною, самостійною, здатною досягати успіхів легко і без напруги. Без зусиль у напрямку розвитку дитини її таланти можуть залишитися непоміченими, а досягнення успіху в житті може бути пов'язано з певними труднощами.

Щоб втілити свої надії, батьки починають розвивати своїх малюків у досить ранньому віці. Тому мами і татусі повинні знати, як розвивати дитину.

Як розвивати дитину правильно?

Коли людина народжується, її мозок сформований лише на 25%, і за перші кілька років життя він змінюється з найбільшою швидкістю. Поки мозок гнучкий і пластичний, діти набираються знань і вмінь, а будь-яке навчання дає максимальні результати.

Щоб зрозуміти, як правильно розвивати дитину, необхідно знати  особливості розвитку головного мозку людини. Ученими визначено кілька етапів розвитку мозку:

 • від 0 до 15 років (далі розвиток мозку як такий уже не відбувається).
 • 0-3 роки - розвиваються відділи мозку, які відповідають за пізнавальну, емоційну і фізичну активність.
 • 3-7 років - формуються зони мовлення, слуху, кінестетичного і зорового сприйняття. Розвивається емоційний інтелект, і з'являються базові моральні цінності.
 • 7-15 років - розвиваються зони мозку, які відповідають за усвідомлену психічну і логічну діяльність.

Ученими визначено період з 6 до 12 років як ідеальний для навчання одночасної роботи обох півкуль мозку. Він передбачає паралельну роботу як логічного, так і образного мислення. Людський мозок має таку особливість, як пластичність, тобто він змінюється під впливом навчання. Найбільш пластичним мозок є до 12 років (у більшості випадків).

Як і коли розвивати дитину

Розвиток дитячого мозку краще відбувається під час розвитку роботи пальців кисті руки. Доведено фахівцями багатьох країн: рухові імпульси рук пов'язані з головним мозком, і розвиток дрібної моторики позитивно впливає на формування мови, логіки, пам'яті, уваги і в цілому інтелекту. Майже у всіх системах навчання вдосконаленню дрібної моторики рук приділяється велика увага.

Серед багатьох методик, пропонованих сьогодні для розвитку дітей, можна виділити ментальну арифметику. Ця програма дозволяє розвивати одночасно роботу двох півкуль мозку, використовуючи дрібну моторику. Методика навчання унікальна і дає високі результати в загальному розвитку дітей. Незважаючи на назву «Ментальна арифметика», діти не тільки навчаються феноменально здійснювати арифметичні операції, але й покращують концентрацію уваги, спостережливість, пам'ять, слух, швидкість реакції. Це навчання стає базою для розвитку особистості в цілому.

Розвиток дітей раннього віку

Багато батьків задаються питанням, коли починати розвивати дитину. Відповідь проста: із раннього дитинства. Розвиток маленької дитини характеризується формуванням самостійності дітей. У них з'являється предметно-ігрова діяльність, вони пізнають світ за допомогою ігор. У дитини в цей період поліпшується сприйняття, мова, образне мислення.

Знайомлячись з предметами, малюк дізнається про їх форму, колір, розмір. Розвиток малюка пов'язане зі спостереженням за дорослими. Діти дивляться на жести, міміку, поведінку і слова мами з татом і копіюють їх. Тому дуже важливо в цей час стежити за собою. Ви не можете докоряти сину або дочці за неналежну поведінку, якщо самі робите так само.

У період від одного до трьох років активно розвивається усне мовлення - у цей час важливо багато розмовляти з дитиною не тільки рідною мовою, а й іноземною.

Як і коли розвивати дитину

Розвиток дітей дошкільного віку

Розвиток дитини 5 років передбачає активне формування пам'яті. У цей період діти легко запам'ятовують будь-який матеріал. Чим більше емоцій викликає інформація, чим більш усвідомленою вона є, тим швидше маля її запам'ятає. У цьому віці дитина вже може спиратися нехай на невеликий, але все ж таки життєвий досвід.

У дошкільному віці важливо, щоб заняття із розвитку дитини задіяли в роботу не тільки ліву півкулю головного мозку, але й праву, тобто стимулювали розвиток як інтелектуальних, так і творчих здібностей. До таких занять належать:

 • Читання. Це активізує уяву, привчає до самостійності, дає ґрунт для роздумів.
 • Навчання гри на музичних інструментах. Воно стимулює роботу тих ділянок мозку, які відповідають за мислення, пам'ять, увагу, здатність до аналізу.
 • Заняття іноземними мовами. Змушують мозок відмовитися від звичних сценаріїв, що дуже корисно як для розвитку інтелекту, так і для формування творчого потенціалу.

Як і коли розвивати дитину

Як розвивати школярів?

Сьогодні існує безліч різних методик і технік, що сприяють розвитку інтелектуального потенціалу дітей молодшого шкільного віку. Класичний перелік становлять такі:

 • навчальні ігри (головоломки, логічні, настільні ігри і т. ін.);
 • математичні науки (навчають організації мислення, виховують звичку до порядку);
 • читання художньої літератури (книги завжди дають ґрунт для роздумів);
 • навчальні курси (користь занять із кваліфікованим викладачем незаперечна);
 • вивчення іноземних мов (розвиває пам'ять й активізує мислення);
 • пізнавальний процес (енциклопедії, довідники, освітні передачі, пізнавальні сайти).

У сучасному світі складно визначити, що важливіше і є найбільш необхідним саме для вашої дитини в певному віці. Слід враховувати особливості дитини, її інтереси і нахили. Потрібно розуміти, який аспект розвивати саме в цьому віковому періоді.