11.04.2018
Поділитися: 2
  • Facebook
  • Telegram
5156

Як навчити дитину розв’язувати приклади в межах двох десятків

Знайомство дитини з основами арифметики - це важливе завдання, яке лягає на плечі батьків.  Для того щоб вкласти у свідомість вашого сина чи дочки систему додавання і віднімання, потрібно чимало терпіння і підготовленості до питання.  У цій статті ми розповімо, як мінімізувати зусилля, що докладаються, і грамотно пояснити дитині базові складові арифметичних операцій із числами.

Як навчити рахувати в межах 20?

Перший і найскладніший крок криється в тому, як навчити дитину вирішувати приклади в межах 20. У зв'язку з цим, перед тим, як класти перед дітьми листок зі списком прикладів, потрібно переконатися, що у них сформувалося розуміння числа і дій з ним.

Володіння навиком рахунку, основами арифметичних дій в межах двох десятків - одна з вимог при вступі до першого класу загальноосвітньої школи.  Педагоги і психологи вважають, що знайомити малюка зі світом цифр можна після двох років, а в 3-4 роки - навчити його перераховувати іграшки в межах десяти.

Якщо заняття для розвитку були ефективними, в 4-5 років дитина готова до навчання простим арифметичним діям із другим десятком числового ряду.

Як навчити дитину вирішувати приклади в межах двох десятків

З чого потрібно почати?

Почати слід з візуалізації чисел - це всім нам знайомі приклади з яблуками, паличками та іншими предметами, які можна помацати і розглянути з різних сторін.  Операції з подібними предметами допоможуть зв'язати в свідомості дитини процес володіння стосовно числа - в тебе є яблуко, я даю тобі ще одне, скільки яблук маєш у результаті.

Якщо ви впевнені в тому, що дитина сприймає числа і може асоціювати предмет і числову абстракцію (приблизно 4-5 років), то можна починати виконання більш складних математичних алгоритмів.

Вправи

Вправи на лічбу до 20 слід вибудовувати в міру зростання складності.  Перші приклади бажано ілюструвати, або знайти вже наявні в інтернеті ілюстрації і роздрукувати їх, щоб ваш син або дочка могли на папері позначати перелічені предмети.  До першого десятка проблем зазвичай не виникає, і здатність прийти до правильного результату обмежується лише знанням цифр від 1 до 9 і кількістю повторень.

Самі приклади теж бажано роздрукувати, або написати жирним почерком, щоб вони максимально легко читалися.

Не забувайте, що дітям потрібен час на кожен із прикладів, і не поспішайте запропонувати правильне рішення - нехай дитина подумає, запропонує свій варіант.  Завжди аналізуйте помилки, намагайтеся, щоб дитина розповідала вам про те, що саме він не розуміє.  Це навчить її формулювати свою думку, використовуючи найпростіші математичні поняття.

У будь-якій домашній ігровій кімнаті досить матеріалу для лічби: кубики, солдатики, машинки, посуд з набору.  Мама може використовувати для навчання улюблені рольові ігри дошкільнят: «дочки-матері», гараж, поліклініка, магазин та інше.  Кілька ефективних вправ на арифметичні дії:

  • запропонуйте дитині завести в гараж спочатку дві машинки, а потім ще три. Озвучте назва дії - додавання.  Продублюйте приклад на кубиках;
  • відправте в поліклініку двох «дочок з мамою», а потім розкажіть, що одна з них одужала. На прикладі повернення однієї з ляльок додому можна пояснити віднімання.

Для навчання арифметичних дій корисно використовувати кубики, картки з картинками.  Знайомство з парами чисел зручно демонструвати на звірятках, що мають по дві пари лапок.  За допомогою будь-яких предметів можна пояснити малюкові, що означає число нуль.

Як навчити дитину вирішувати приклади в межах двох десятків

Перехід до числах другого десятка

Одними з головних труднощів для розуміння є перехід на числа другого десятка.  У дитячій свідомості не відразу з'являється уявлення про великі числа і того, що числами можна оперувати в абстракції.

Малювати двадцять п'ять яблук, звичайно ж, не треба, але тим не менш допомогти дитині з поданням великого числа необхідно.  Для цього допоможе рахівниця.  Поясніть принцип їхньої дії, після чого переходьте до прикладів на папері. Щоб навчити дошкільника віднімати і додавати в межах двадцяти, вам доведеться пояснювати йому розрядність чисел.  Зробити це за допомогою ігрового матеріалу не так просто.  Чудовою подачею десяткової системи обчислення є рахівниця.  У ній наочно видно, де розташовуються десятки, а де - одиниці.

Як навчити дитину вирішувати приклади в межах двох десятків

Ментальна арифметика від smartum на допомогу дитині!

Гарною підмогою для того, щоб навчити дитину рахувати в межах двох десятків і навіть першої сотні, буде відвідування занять ментальної арифметики.  Головною перевагою цієї методики є не тільки той факт, що ви владнаєте питання, як навчити дитину вирішувати приклади, але й подаруйте йому можливість самореалізації, здатність використовувати дві півкулі мозку.

Це не магія.  Вся справа в тому, що на уроках ментальної математики діти користуються рахівницею соробан, яка дозволяє візуалізувати обчислювальний процес, таким чином допомагаючи дітям задіяти не тільки логічні зв'язки свідомості, а й творчість.

Рахівниця - корисний інструмент для навчання.  Але за умови, що батьки володіють методикою, показують правильні вправи.  Альтернатива домашніх занять - курс ментальної арифметики, на який приймають дітей дошкільного віку.  Одна з цілей занять - це навчання швидкій лічбі подумки за допомогою обчислювальної дошки абакус.  Це завдання досягається вже за декілька місяців.  Глобальних результатів набагато більше: потужний стрибок оперативності розумових процесів, розвинене наочне сприйняття, більш високий інтелект.

Заняття ментальною арифметикою - чудовий варіант дошкільної підготовки.  Про високі результати свідчать численні приклади.