05.02.2021
Поділитися: 0
  • Facebook
14116

Як навчити дитину читати перед школою

Перед тим, як віддати дитину в перший клас, батьки намагаються підготувати малюка до цього складного життєвого етапу. Розвивальні заняття, спорт, підготовчі курси – усе це позитивно впливає на рівень готовності майбутнього учня. Також важливо навчити дитину читати до того, як вона піде до 1 класу.

У кожної школи є низка рекомендацій про те, що повинен знати і вміти дошкільник. Безсумнівно, це лише побажання педагогів, але до них варто прислухатися. Дітям, які вміють писати, рахувати, читати, буде значно легше вчитися, ніж тим, хто прийде непідготовленим. Навичка читання – одна з найважливіших у житті людини. Вона стане чудовим фундаментом для легкого та ефективного навчання, якщо батьки приділять увагу її опануванню до того, як діти стануть першокласниками.

вчимо дошкільнят читати

Основні моменти навчання читання дошкільнят

Досвідчені психологи і педагоги рекомендують починати вчити читати дошкільнят не раніше ніж у 5 років. Вважається, що до цього моменту дитина досить розвинена, щоб почати опановувати таку складну навичку.

Перш ніж розпочати заняття, важливо розібратися в тому, як це правильно робити. Є кілька етапів, які дозволять  досягти великих успіхів в освоєнні навичок читання. До того, як малюк почне читати, він повинен вивчити букви, навчитися розрізняти і правильно вимовляти звуки. Наступним етапом стане читання складами, під час якого учень навчиться складати букви в склади. Потім можна переходити до читання словами. Цей етап передбачає вміння складати із складів слова. Коли отримані знання будуть закріплені, можна перейти до фразового і текстового читання.

Дуже важливо не квапити дитину і дочекатися її готовності навчатися. Тільки коли наявні всі необхідні вміння для навчання читання, можна починати цей процес. При цьому важливо серйозно поставитися до кожного з етапів. Чим краще малюк відпрацює попередній, тим легше йому буде освоїти наступний рівень. Плавний розвиток допоможе до 6-7 років читати швидко, чітко й усвідомлено.

як швидко навчити дитину читати

Чи можна навчити дитину читати швидко

Як ми вже з’ясували, найголовніше – навчити дитину читати правильно і швидко, плавно переходячи від етапу до етапу. Зовсім неважливо, за який час вона навчиться читати, адже у всіх дошкільнят різні вихідні дані, різний розвиток і різна готовність навчатися. Крім того, усі по-різному сприймають інформацію. Якщо одному буде легко перейти до читання словами, то іншому знадобиться більше часу. Батьки не повинні квапити сина або дочку –  потрібно виходити з їх успішності і швидкості засвоєння матеріалу. Для кожного потрібен свій підхід і правильно підібраний темп занять. Навчити дитину читати правильно і швидко найкраще вдасться, якщо займатися за безпечною та перевіреною методикою. Правильним рішенням буде розібратися в них, вивчити їх особливості, а потім вибрати найбільш доречну.

методики для навчання читання

Які методики та методи навчання читання дітей є дієвими

Якісне і усвідомлене читання, швидке засвоєння матеріалу і повне розуміння прочитаного – той результат, якого потрібно досягти під час навчання читання. Дібрати відповідний метод не просто, але можливо. Дуже важливо не експериментувати на своїй дитині, не намагатися пробувати всі методики поспіль. Якісний метод допоможе результативно і швидко опанувати всі необхідні етапи.

Перш за все, правильна методика має відповідати низці критеріїв:

  • план навчання чітко структурований і зрозумілий;
  • план розділений на кілька незалежних один від одного етапів. Тільки після повного завершення першого рівня можна переходити до другого і третього;
  • заняття побудовані за принципом переходу від простого до складного;
  • усе повинно бути зрозуміло і не викликати складнощів у учня.

Важливо відразу організувати процес навчання правильно, адже на те, щоб перевчити дошкільника, піде багато часу і зусиль.

готовність дітей до школи

Як підготувати дитину до першого класу

Чим краще діти будуть підготовлені до першого класу, тим легше їм буде вчитися. Також наявність базових знань і умінь сприятиме більш продуктивному засвоєнню навчального матеріалу.

Допомогти на етапі навчання читання зможуть методики «Букварика» і «Читарика» від академії розвитку інтелекту SMARTUM, які підійдуть для дітей від 5 років.

«Букварика» заснована на вивченні букв і звуків. Відвідуючи заняття, учні зможуть легко розібратися у звуко-буквеному аналізі, розуміння якого важливо для того, щоб не плутати і правильно вимовляти звуки. Наступний курс «Читарика» сконцентрований на вдосконаленні навичок читання складами, словами та фразами. Завдяки плавному переходу від читання складами до читання словами і фразами, дитина зможе добре засвоїти пройдений матеріал. Це забезпечить закріплення знань на більш високому рівні, тому знову повертатися не буде потрібно.

Проходження курсів дозволить поліпшити мовлення і фонематичний слух, збільшити словниковий запас, покращити техніку читання і загальну грамотність. Так вдасться підготувати дитину до навчання в школі й виховати в ній щирий інтерес до літератури.