06.09.2018
Поділитися: 1
 • Facebook
 • Telegram
4200

Один вдома. Інструкція, як залишити дитину одну

Один вдома. Інструкція, як залишити дитину одну

У кожного з батьків колись настає момент, коли потрібно залишити дитину одну вдома. Дехто йде на це спокійно, тому що підготували малюка та пояснили йому, як себе поводити. А інші телефонують через кожні десять хвилин, нервують та місця собі не знаходять. Як правильно підготувати дитину до того, що їй треба побути одній вдома, і при цьому самому не збожеволіти через переживання?

Немає певного конкретного віку, коли можна сміливо залишати дітей самих. Усе залежить від їхнього характеру, темпераменту, специфіки поведінки та досвіду в хатніх справах. Психологи кажуть, що слід покладатися не стільки на певний вік, як на батьківські відчуття та інтуїцію.

Тестування на самостійність дитини

 1. Дитина може зайняти себе більше години і не заважає дорослим.
 2. Не боїться тіні і не страждає на клаустрофобію.
 3. Ознайомлена з інструкцією безпечної поведінки. Наприклад, щодо того, що не можна пхати пальці в розетку і відкривати двері незнайомцям.
 4. Упевнено користується телефоном.
 5. Може виконувати господарські обов'язки по дому.
 6. Знає номери телефонів поліції, невідкладної швидкої допомоги, пожежників.
 7. Не ображається, що батьки залишають її одну вдома.

Якщо на більшість пунктів ви відповіли ствердно, то вже можете залишити дитину одну.

Домашня безпека

Важко вгадати, чим буде займатися малюк, поки батьків не буде вдома. Будь-яка дитина допитлива та активна і хоче пізнати навколишній світ. Значить, потрібно пояснити їй правила безпечної поведінки вдома. Тільки не перегніть палицю з настановами. Адже врешті-решт це ще дитина.

 1. Скажіть їй, що у надзвичайних ситуаціях (коли пахне газом або затопило ванну) потрібно звертатися до дорослих. Необхідно зателефонувати сусідам у двері та на телефон мамі з татом. Поясніть, якщо навіть дитина завинила, то її ніхто не буде сварити.
 2. Вивчіть з нею напам'ять прізвища, імена, по батькові, телефони і потрібні адреси всіх родичів.
 3. Якщо у дитини є стільниковий телефон, збережіть у ньому номери всіх близьких та екстрених служб.
 4. Установіть на комп'ютер спеціальні програми, які захищають від невідповідного змісту.
 5. Зачиняйте вікна. Якщо на вулиці спека, можна відчинити кватирки.
 6. Сховайте сірники, алкоголь, сигарети, ножі, ліки, побутову хімію.
 7. Навчіть малюка вмикати та вимикати мікрохвильову піч, чайник, телевізор. Залиште в холодильнику або на столі їжу та напої.
 8. Забороніть відчиняти двері незнайомцям, навіть якщо вони сказали, що від вас. Дитина повинна відразу повідомити про це мамі чи татові.
 9. Якщо дзвонять на домашній телефон і запитують батьків, навчіть дитину говорити, що дорослі вдома, але вони просто зайняті.
 10. Періодично самі телефонуйте малюкові і питайте, чи все у нього гаразд.

Як морально підготувати дитину?

 1. Граючи разом, надайте дитині певної свободи. Нехай вона вибирає заняття, виявляючи при цьому самостійність.
 2. Залишайте дитину одну поступово. Почніть з 15 хвилин, пішовши за хлібом. Потім збільште час до півгодини. І так до того періоду, який вам необхідний.
 3. Будьте пунктуальними. Якщо ви пообіцяли прийти о 6-ій вечора, значить прийдіть вчасно. Інакше дитина буде хвилюватися, переживати, може запанікувати.
 4. Залишивши малюка одного в квартирі, будьте готові до безладу. Не потрібно карати його. Спокійно поясніть, що потрібно все за собою прибрати.
 5. Не йдіть із дому, якщо дитина спить. Прокинувшись і не знайшовши вас, вона сильно перелякається.
 6. Придумайте дитині заняття. Залиште на видному місці альбом і фломастери, запропонуйте подивитися мультфільм, дістаньте іграшки з полиці.
 7. Повернувшись додому, спочатку запитайте дитину, чим вона займалася, як минув час, чи не страшно їй було.

Зрештою, залишаючись удома самі, діти набувають неоціненного досвіду. Вони навчаються самостійності, незалежності. Після того, як ви кілька разів залишите дитину одну, вона зможе сама раціонально розподіляти свій час і боротися з власними  страхами. Навчіть дитину всім заходам безпеки - і тоді ви зможете залишати її зі спокійною душею.