28.08.2018
Поділитися: 1
  • Facebook
  • Telegram
584

Ревнощі братів і сестер: як уникнути цього

У сім'ях, де більше однієї дитини, часто стикаються з проблемою ревнощів. Діти відчувають себе суперниками в боротьбі за любов батьків. У такому випадку мамі з татом потрібно обрати правильну тактику. Жодна дитина не повинна відчувати себе обділеною, необхідно довести, що батьки люблять усіх  дітей однаково.

Ситуація, коли старша дитина ревнує до молодшої, з'являється в сім'ях досить часто. Старший звик, що він єдина дитина, що вся увага приділяється йому. Коли з'являється хтось, хто забирає весь час батьків, у малюка виникає безліч питань: «Хто це? Чому на мене не звертають увагу? Мама любить його більше, ніж мене?» Через відсутність конкретної відповіді виникають істерики і скандали. Коли дитина плаче і кричить, значить вона намагається привернути до себе увагу. Бувають випадки, коли старша дитина, завинивши, перекладає всю провину на молодшого. Таким чином, намагаючись показати, що інша дитина погана, а він хороший. Якщо виникає така ситуація, не можна допускати думки, що проблема вирішиться сама по собі. Втративши момент, можна не помітити, як агресія старшої дитини переросте в справжнє озлоблення та бійку.

Щоб цього не сталося, потрібно, по-перше, заздалегідь підготувати дитину до того, що скоро в сім'ї з'явиться ще один малюк. Потрібно пояснити, що на перших кроках мама з татом будуть зайняті тільки ним. Але це не означає, що вони старшого більше не люблять.

По-друге, треба відверто поговорити з дитиною. Щоб уникнути ревнощів, поясніть старшому, чому молодший так потребує турботи. Нагадайте йому, як він сам був немовлям, і ви допомагали йому рости і розвиватися. А тепер його черга допомогти маленькій людині стати дорослою. Поясніть також і ступінь відповідальності. Намагайтеся залучити старшу дитину до процесу догляду за братиком чи сестричкою. Нехай качає колиску або миє соски. Розкажіть дитині, як гарно вона буде проводити час із молодшим братиком чи сестричкою, коли вони підростуть.

Спробуйте застосувати ігрову терапію. Наприклад, розповідати старшій дитині казки перед сном про дружних сестер чи братів. Придумайте історії, як вони допомагали один одному, веселилися, допомагали в біді. Нехай кожна казка закінчується щасливо і буде містити головну ідею: життя з братом або сестрою набагато краще, ніж без них.

Так само бувають ситуації, коли молодші діти ревнують до старших.

Незважаючи на те, що такі випадки трапляються рідше, через них теж можуть виникнути труднощі в сім'ї. Таке часто виникає, коли діти однієї статі і молодшому доводиться доношувати одяг за старшим, ходити з його речами. Не у всіх батьків є можливість добре забезпечувати обох дітей. Особливо гостро це сприймається, коли молодша дитина в підлітковому віці. Мало того, що вирують гормони, так ще доводиться ходити в старих джинсах, хоча у всіх однокласників є нові та модні.

Ще історія з ревнощами до старшого брата / сестри може виникнути в період, коли останній закінчує школу, вступає до вишу, складає іспити. Тоді батьки повністю зайняті тим, щоб забезпечити старшій дитині комфортне майбутнє. А молодший залишається не в темі.

Тут теж допоможе щира розмова. Поясніть, чому ви стали менше уваги йому приділяти, розкажіть, що брату чи сестрі теж потрібна підтримка. Спробуйте знайти компроміс. Наприклад, молодша дитина доношує старе взуття, але на чергове свято отримує новий светр. Підключіть старшу дитину до процесу примирення. Нехай діти поспілкуються наодинці, розкажуть про свої образи і домисли. Вони повинні скооперуватися, відчути плече рідної людини і зрозуміти, що вони потрібні один одному. І головне - не забувайте говорити дітям, як ви їх любите, причому любите однаково. Тільки в атмосфері великої любові й турботи ви зможете подолати всі труднощі і стати щасливою родиною.