13.09.2018
Поділитися: 0
 • Facebook
 • Telegram
3929

Що робити, якщо дитина обманює?

Усі батьки хочуть, щоб їхня дитина виросла чесною. Щирість – це одна з вагомих людських якостей. І зрозуміло, чому ми хочемо прищепити це нашим дітям. Але ось настає момент, коли ви розумієте: ваш малюк обманув. Чому він так вчинив? Що тепер робити? Спробуємо відповісти на ці питання.

Передусім запам'ятайте: дитяча брехня - це крик про допомогу. Не потрібно драматизувати й погіршувати ситуацію. Краще глибоко вдихнути та спокійно в усьому розібратися. Якщо дитина бреше, це означає, що їй потрібна ваша підтримка.

Почнемо з самих себе. Як правило, дорослі брешуть чотири рази на день. Брехня - це щит, прикриття, яке допомагає нам пристосуватися до навколишнього світу. Іноді обман допомагає не тільки тим, хто збрехав, але й тим, кому збрехали. Якщо навіть дорослі обманюють, то що ми хочемо від дітей? А вони використовують брехню як захисний механізм. Необхідно з'ясувати, яку брехню можна вважати невинною, а яку слід викорінювати.

дитина обманює батьків

Типи обману

 1. Вигадки. У них немає нічого страшного. Мало того, вони навіть покращують уяву дитини.
 2. Виправдана брехня. Використовується у важкій ситуації. Пов'язана з інстинктом самозбереження.
 3. Обман на благо. Завдяки йому немає сварок, зате є гарний настрій.
 4. Шахрайство. Його зазвичай використовують егоїсти, які хочуть розбагатіти.
 5. Хвастощі. Потрібні для того, щоб потішити своє самолюбство.

Як зрозуміти, що дитина обманює?

Як зрозуміти, що дитина обманює? Є кілька ознак:

 1. Брехун не рухається. Людина, яка говорить правду, підсвідомо використовує яскраву жестикуляцію. А брехун прагне не ворушитися, тому що інтуїтивно готовий до протиборства.
 2. Швидкі рухи головою. Поспостерігайте за дитиною, коли вона щось говорить. Якщо після питання безпосередньо вона відкидає голову назад, нахиляє її в різні боки, то вона хоче вам збрехати.
 3. Торкається горла або рота. Якщо людина торкається горла, значить, він відчуває себе невпевнено. Якщо часто прикриває рот рукою, значить, говорить неправду.
 4. Робить паузу. Якщо після вашого питання, дитина замовкла і зайнялася своїми справами, наприклад, попросила води або почала шукати іграшку, це означає, що вона збирається вам збрехати, тому що тягне час, щоб обміркувати свою брехню.
 5. У руках знаходиться якийсь предмет. Дитина може смикати волосся або крутити ручку. Якщо ви помітили такі дії, то, можливо, малюк бреше вам.
 6. Дитина чимось затуляється від дорослих. Вона може взяти іграшку, зошит, домашню тварину. Також вона може обійняти сама себе й абстрагуватися. Якщо чадо захищається від вас, це означає, що справа у брехні.

що робити якщо дитина обманює

Чому дитина обманює?

 1. Висування завищених вимог. Чим більше батьки вимагають від дитини, тим частіше вона бреше, щоб не засмучувати їх.
 2. Брак розуміння. Малюк не говорить правду, тому що йому страшно, що його не зрозуміють.
 3. Дуже суворе виховання. У цьому випадку діти брешуть, щоб уникнути покарання. Їм хочеться побути вільними, і вони не знають іншого способу, окрім як обдурити маму з татом.
 4. Сильна любов до батьків. Як би дивно це не звучало, але так воно і є. Діти не хочуть лякати дорослих, засмучувати їх.

Вікові особливості дитячого обману

4-5 років

Дитина 5 і 6 років бреше, тому що зіткнулася з нерозумінням з боку батьків. Вона бреше, тому що хоче жити в любові. Вихід: сформувати з малюком комфортні стосунки. Дитина повинна знати, що санкцій не буде, навіть якщо вона чесно  розповість про неприємну новину.

дитина обманює батьків

7-8 років

Дитина 7 років: у цьому віці вона відчуває великі зміни. Вона йде до школи, з’являються нові знайомства і справи. Вона починає брехати, якщо у неї немає свого місця. Організуйте малюкові такий простір і ставтеся з повагою до його самостійності.

Дитина 8 років дуже жадає на загальне захоплення. Сім'я - це головні люди, тому брехати вона буде саме їм. Мета обману - приховати свої невдачі і проблеми. Розкажіть малюкові, що брехня - це не вихід, і мама обов'язково дізнається правду.

9-10 років

Діти в цьому віці брешуть, щоб завоювати авторитет однолітків. Дитина вигадує небилиці про свій розкішний будинок, забезпечених батьків, подорож на острови, про дорогі іграшки, які має.

11-12 років

Дитина бреше, тому що в родині виникла криза довіри. Або через надмірно суворе виховання. Викресліть зі списку заборон кілька пунктів, дозвольте дітям побути самостійними. Якщо ви рано переможете обман, то, швидше за все, що він не виникне в майбутньому. Також можете звернутися до психологів.

що робити якщо дитина обманює

Як відучити дитину брехати?

 • Спочатку знайдіть причину брехні. Розмірено й обдумано поговоріть із дитиною, чому вона так зробила. Розмовляти з дітьми про брехню потрібно наодинці, без сторонніх. Розберіться в ситуації без скандалу. Поясніть дитині, що ви завжди на її боці і, якщо вона скоїла якийсь проступок, не будете кричати на неї. Залежно від причини брехні потрібно буде шукати і спосіб, як відучити дитину брехати.
 • Ні в якому разі не застосовуйте до малюка фізичне покарання. Від цього він ще більше відсторониться від вас, стане менше довіряти та буде знову брехати.
 • Пам'ятайте, що до кожної дитини потрібно знайти свій підхід. І якщо ви поєднаєте справедливість і турботу, помірну суворість і велику любов, то ваша дитина виросте чесною та розумною людиною.