13.09.2018
Поділитися: 0
 • Facebook
 • Telegram
1453

Що робити, якщо дитина обманює

Усі батьки хочуть, щоб їхня дитина виросла чесною. Щирість – це одна з вагомих людських якостей. І зрозуміло, чому ми хочемо прищепити це нашим дітям. Але ось настає момент, коли ви розумієте: ваш малюк обманув. Чому він так вчинив? Що тепер робити? Спробуємо відповісти на ці питання.

Перш за все запам'ятайте: дитяча брехня - це крик про допомогу. Не потрібно драматизувати й погіршувати ситуацію. Краще глибоко вдихнути та спокійно в усьому розібратися. Якщо дитина бреше, це означає, що їй потрібна ваша підтримка.

Почнемо з самих себе. Як правило, дорослі брешуть чотири рази на день. Брехня - це щит, прикриття, яке допомагає нам пристосуватися до навколишнього світу. Іноді обман допомагає не тільки тим, хто збрехав, але й тим, кому збрехали. Якщо навіть дорослі обманюють, то що ми хочемо від дітей? А вони використовують брехню як захисний механізм. Необхідно з'ясувати, яку брехню можна вважати невинною, а яку слід викорінювати.

Типи брехні:

 1. Фантазії. Вони безпечні і навіть корисні, адже розвивають образне мислення.
 2. Виправдана брехня. Використовується у важкій ситуації. Пов'язана з інстинктом самозбереження.
 3. Обман на благо. Допомагає уникнути сварок або додає позитивних емоцій.
 4. Шахрайство. Використовується для отримання особистої вигоди.
 5. Вихваляння. Перебільшення власної значущості.

Чому дитина бреше?

 1. Висування завищених вимог. Чим більше батьки чекають від дитини, тим частіше й хитріше вона викручується, щоб не розчаровувати їх.
 2. Відсутність довіри та розуміння. Малюк не говорить правди просто тому, що боїться, що його не зрозуміють.
 3. Дуже суворе виховання. У цьому випадку діти брешуть, щоб уникнути покарання.
 4. Сильна любов до батьків. Як би дивно це не звучало, але так воно і є. Якщо дитина не хоче налякати маму з татом, не хоче їх хвилювати, то вона приховає правду. Не заради себе, а заради їхнього спокою.

Як відучити дитину брехати?

 • Спочатку знайдіть причину брехні. Розмірено й обдумано поговоріть із дитиною, чому вона так зробила. Розмовляти з дітьми про брехню потрібно наодинці, без сторонніх. Розберіться в ситуації без скандалу. Поясніть дитині, що ви завжди на її боці і, якщо вона скоїла якийсь проступок, не будете кричати на неї. Залежно від причини брехні потрібно буде шукати і спосіб, як відучити дитину брехати.
 • Ні в якому разі не застосовуйте до малюка фізичне покарання. Від цього він ще більше відсторониться від вас, стане менше довіряти та буде знову брехати.
 • Пам'ятайте, що до кожної дитини потрібно знайти свій підхід. І якщо ви поєднаєте справедливість і турботу, помірну суворість і велику любов, то ваша дитина виросте чесною та розумною  людиною.