24.08.2017
Поділитися: 7
 • Facebook
 • Telegram
8531

Гімнастика для тренування розуму

Як розвивати мозок? Гартуючи тіло, розвиваючи м'язи, віддаючи основний час фізичному аспекту нашого життя, ми часто забуваємо про найважливіше в людському «комп'ютері» - головний мозок, який прекрасно піддається тренуванню, не гірше, ніж м'язи. Дивно, але мозок можна тренувати за допомогою як інтелектуальних вправ, так і фізичних. Хочете дізнатися, як розвинути мозок?

Етапи розвитку мозку

Щоб зрозуміти, як розвивати мозок дитини, спочатку потрібно дізнатися про етапи його формування. Ученими визначено кілька етапів дозрівання мозку:

 • від 0 до 15 років (далі розвиток мозку як такий уже не відбувається).
 • 0-3 роки - розвиваються відділи мозку, що відповідають за пізнавальну, емоційну і фізичну активність.
 • 3-7 років - формуються зони мовлення, слуху, кінестетичного й зорового сприйняття. Розвивається емоційний інтелект, і з'являються базові моральні цінності.
 • 7-15 років - розвиваються зони мозку, які відповідають за усвідомлену психічну й логічну діяльність.

Ученими визначено період з 6 до 12 років як ідеальний для навчання одночасної роботи обох півкуль мозку. Він передбачає паралельну роботу як логічного, так й образного мислення. Людський мозок має таку особливість, як пластичність, тобто він змінюється під впливом навчання. Найбільш пластичним мозок є до 12 років (у більшості випадків).

Гімнастика для тренування мозку

Як розвивати мозок дитини правильно?

Батьки повинні знати, як вплинути на розвиток півкуль мозку. Розвиток дитячого мозку краще відбувається під час розвитку пальців кисті руки. Доведено фахівцями багатьох країн: рухові імпульси рук пов'язані з головним мозком, і розвиток дрібної моторики позитивно впливає на формування мови, логіки, пам'яті, уваги і в цілому інтелекту. Майже в усіх системах навчання саме вдосконаленню дрібних рухів рук приділяється велика увага.

Серед багатьох методик, пропонованих сьогодні для розвитку дітей, можна виокремити ментальну арифметику. Ця програма дозволяє розвивати одночасну роботу обох півкуль мозку, використовуючи дрібну моторику. Методика навчання унікальна і дає високі результати в загальному розвитку дітей. Незважаючи на назву «Ментальна арифметика», діти не тільки навчаються феноменально здійснювати арифметичні операції, але й покращують концентрацію уваги, спостережливість, пам'ять, слух, швидкість реакції. Це навчання стає базою для розвитку особистості в цілому.

Розвиваємо ліву півкулю

Раціональна ліва півкуля домінує у переважної більшості людей, виняток становлять лівші. Система освіти базується на роботі та розвитку лівої півкулі, але навчальний процес можна прискорити. Навчанню допоможе:

 • щоденне розв’язання арифметичних задач різної складності;
 • завдання на кмітливість;
 • розгадування кросвордів.

Гімнастика для тренування мозку

Розвиваємо праву півкулю

Домінантною творча права півкуля мозку буває тільки з народження, далі шкільне навчання перекошує домінанту на ліву півкулю, поступово беручи верх над правою. У шульги протягом життя права півкуля залишається визначальною, правшам же потрібно розвивати її самостійно:

 • цікавитися культурними подіями, відвідувати виставки, картинні галереї, музеї;
 • писати прозу або вірші;
 • намагатися візуалізувати предмети;
 • ті дії, що виконувалися тільки правою рукою (наприклад, писання, тримання ложки під час їжі), треба намагатися виконувати лівою рукою;
 • згадувати знайомі запахи і звуки.

Однак цього недостатньо для всебічного розвитку, необхідно синхронізувати роботу півкуль, що і є завданням нейролінгвістичної гімнастики. Діти 7-12 років найбільш допитливі, тому саме в цьому віці спостерігається найбільший ефект від вправ.

Правда і міфи про тренування мозку

У ході клінічних досліджень нейрофізіологи виявили вплив певних рухів на роботу головного мозку. Справа в тому, що тіло і мозок - це цілісний механізм. Останній керує всіма нашими рухами, але існує і зворотний зв'язок. Рухи впливають на мозок. Тільки ці вправи повинні бути спеціально підібрані.

Американські доктори Пол І. Деннісон і Ґейл Деннісон розробили комплекс нейрогімнастики - системи розумового розвитку. Вона являє собою комплекс вправ, що сприяють активізації мозкових функцій і механізмів за допомогою рухів. Активізуються зв'язки між системами «розум» і «тіло» завдяки вправам, які об'єднують розумові та рухові процеси.

Результати нейрогімнастики:

 • поліпшується запам'ятовування інформації, що надходить, вона простіше сприймається;
 • поліпшується функціональність нервової системи;
 • інтенсивніше розвивається дрібна моторика;
 • зміцнюється пам'ять;
 • поліпшується увага;
 • розвивається мова;
 • латентні здібності головного мозку розкриваються;
 • права і ліва півкулі синхронізуються в роботі.

За статистикою, тільки 10% усього населення Землі рівною мірою використовують ліву півкулю, що відповідає за логіку, і праву, що відповідає за творчі здібності. Саме під час скоординованої роботи обох півкуль мозку і досягається максимальний інтелектуальний розвиток. Тому для гармонійного і всебічного розвитку дитини батькам потрібно докласти чимало старань.

Нейрогімнастика для дітей 7-12 років

 1. Незвичайне малювання. Одночасне малювання одного предмета обома руками розвиває моторику, синхронізує роботу півкуль, покращує просторове сприйняття.
 2. Кулак - ребро - долоня. Долоню стиснути в кулак, ребром поставити на стіл, долонею покласти вниз, виконувати ці 3 рухи по черзі однією рукою, потім іншою, наприкінці обома руками разом. Така вправа сприяє активізації письмового процесу й читання, покращує концентрацію та розумові процеси. 

  Гімнастика для тренування мозку

 3. Вісімки. Намалювати візуально в повітрі вісімку від центру вправо потім вліво, голову при цьому не обертати. Таким чином, знімається напруга, активізується мислення, поліпшується сприйняття візуальної інформації.
 4. Слон. Злегка зігнути коліна в стоячому положенні, з нахиленою до плеча головою малювати вісімки витягнутої вперед спочатку однією рукою, потім іншою. Так активізується творче мислення.
 5. Кнопки мозку. Масажувати однією рукою підключичні поглиблення, інший - припупкову область. Вправу виконувати стоячи. Допомагає мозку прокинутися і готує його до засвоєння інформації, зміцнює вестибулярний апарат.

Гімнастика займає мінімум часу, але для більш серйозного розвитку дитини краще записати її на курси ментальної арифметики. Вправи допоможуть синхронізувати й активізувати роботу обох півкуль, поліпшити розумові здібності дитини.