04.09.2020
Поділитися: 0
  • Facebook
10310

Дитина вибирає професію – як їй допомогти?

Останні роки навчання в школі пов'язані з серйозними рішеннями, які повинен прийняти підліток. Необхідно визначитися з переліком іспитів, які він буде складати, а для цього варто заздалегідь вирішити, за якою спеціальністю він хоче вчитися в подальшому. Однак бажання дитини вибрати ту чи іншу професію не завжди підтримують батьки, і на цьому тлі трапляються конфлікти в родині. Поговоримо про те, як допомогти старшокласнику з вибором спеціальності й уникнути сварок.

як допомогти дитині вибрати спеціальність

Якщо дитина ще не вибрала професію

Багато дітей вже заздалегідь знають, ким хочуть працювати в майбутньому, але далеко не всі старшокласники встигають визначитися з професією до завершального року навчання. Вони можуть обирати між кількома спеціальностями або зовсім не мати уявлення про те, ким хочуть стати. У таких випадках дітям просто необхідна підтримка батьків, які можуть допомогти їм більш детально розглянути кожен з варіантів і визначитися з одним з них.

Проте дорослі також не завжди мають знання про те, що являє собою та чи інша спеціальність. Люди дуже часто романтизують деякі професії або формують думку про них на основі художніх фільмів і книг. Через це і у дитини, і у дорослого може скластися неправильне враження про спеціальність, яке майже не має нічого спільного з реальністю. Тому перед тим, як вибрати якусь професію, потрібно вивчити специфіку такої роботи

Завдяки інтернету батьки разом зі своїми дітьми можуть знайти статті, документальні фільми та інтерв'ю фахівців, які дозволять більш детально вивчити спеціальність, яка їх цікавить. Так вдасться сформувати власну думку на основі фактів, відповідно прийняте рішення буде більш обґрунтованим. Розглянемо й інші способи, які дозволять батькам допомогти своїй дитині з вибором професії.

батьки допомагають дитині вибрати професію

Як допомогти дитині вибрати спеціальність

Вибір професії – це завжди складне рішення, яке буває непросто прийняти поодинці, тому на допомогу дитині мають прийти батьки:

  • зважити всі «за» і «проти». Робота в будь-якій сфері передбачає свої плюси і мінуси. Якщо дитина має всі важливі якості, необхідні для отримання спеціальності, що їх цікавить, то це не означає, що вона йому підходить. Умови та графік роботи, обсяг навантаження, занадто монотонна або занадто активна діяльність – усе це потрібно детально розібрати ще до того, як дитина приймає остаточне рішення.
  • врахувати інтереси дитини. Хобі та улюблені предмети в школі не повинні визначати те, ким стане дитина в майбутньому. Якщо старшокласник марить тим, що стане лікарем, він зможе підтягнути біологію чи хімію, які йому складно даються. Дуже часто саме прагнення людини досягти своєї мети зумовлює успіхи в майбутньому.
  • оцінити особистісні якості старшокласника. Дуже важливо зрозуміти, чи підходить дитині та чи інша робота з точки зору психології, адже кожна людина індивідуальна. Одні професії передбачають стресостійкість, інші – комунікабельність, треті – високий рівень самоорганізації. Якщо дитині не властива відповідна якість, їй складно буде домогтися успіху в професійній діяльності. Але остаточне рішення все-одно має залишатися за старшокласником.

дитина вибирає свою професію

Важливість батьківської підтримки

Чим старше стають діти, тим частіше вони змушені приймати зважені й відповідальні рішення. Тому випускний клас можна назвати заключним етапом дорослішання –  саме в цей час дитина вирішує, ким хоче працювати все життя. Але в такому юному віці ще складно зробити такий вибір, тому старшокласники відчувають величезний стрес.

Яку б спеціальність у результаті не обрала дитина, батьки мають її підтримати, навіть якщо не згодні з її рішенням. Конфлікти і зайві приводи для переживань старшокласнику ні до чого: йому ще належить витратити багато часу і сил для підготовки та складання іспитів, а батьківська турбота і підтримка допоможуть легше подолати всі ці труднощі.