02.08.2017
Поділитися: 1
 • Facebook
 • Telegram
4190

Як виростити успішну людину

Усі батьки мріють, щоб їхні діти були здоровими, щасливими і успішними. Але якщо з першими двома пунктами все зрозуміло, то як визначити, успішна дитина чи ні? Для одних батьків успіх – це вступ до престижного вишу, а для інших – фінансова стабільність. Хтось мріє, щоб дитина могла просто займатися тим, що їй подобається, не думаючи про хліб насущний.

Не можна сказати, що батьки, які ставлять на перше місце навчання і роботу, мають рацію, а ті, хто дбає виключно про душевний комфорт дитини, помиляються. Тільки ви знаєте свою дитину і розумієте всі її прагнення. А ми знаємо, що потрібно робити просто зараз, аби вона увійшла у доросле життя впевненою і самодостатньою людиною. Цими знаннями поділимося і з вами.

ЩО ВКЛАДАТИ В ДИТИНУ, ЩОБ ВОНА СТАЛА УСПІШНОЮ

Усіх батьків можна розділити на 2 групи. Перші розуміють важливість розвитку особистості з раннього дитинства і готові робити все, щоб допомогти дитині розкрити свій потенціал. Хочете дізнатися, чи належите Ви до них? Уявіть, що ваша дочка серйозно захопилася малюванням і все більше часу приділяє улюбленому заняттю. Що ви будете робити: запропонуєте дитині відвідувати тематичний гурток або залишите все як є, мовляв, це все дурниці. Якщо допоможете розвинути хобі – ви в першій групі, якщо ні – у другій.

Батьки з другої групи справляють враження людей, які просто пливуть за течією. На жаль, часто до виховання дітей вони підходять з такою ж апатичністю. Дочка малює – ну й добре, потім їй набридне. Синові складно дається математика – та кому вона взагалі потрібна? Врахуйте, що з таким підходом про успішність дитини в більшості випадків можна відразу забути. Який вже тут успіх, якщо з самого дитинства маленьку людину не направляють і не підтримують?

Звичайно, якщо дитина сита і зігріта, це вже непогано. Але для формування моделі щасливого майбутнього цього недостатньо. Ви повинні вкладати в дитину всю свою любов, а вона не обмежується турботою про здоров’я і прожиток – це лише мала частина того, що ви можете дати! Ось невелика пам’ятка для батьків.

Я люблю свою дитину, і це означає:

 • піклуюсь про її здоров’я і самопочуття;
 • турбуюся про неї і допомагаю всебічно розвиватися;
 • показую, наскільки цікавий світ навколо;
 • підтримую в заняттях улюбленою справою і допомагаю боротися з невдачами.

Японські вчені провели ряд досліджень і довели, що для успішності дитини від батьків потрібні всього 2 речі – підтримка і спільне проведення часу. Цього достатньо, щоб сформулювати основні принципи виховання дитини, яка зможе вирости гармонійною і успішною людиною.

КОДЕКС БАТЬКІВ УСПІШНОЇ ДИТИНИ

 1. Любіть дитину, незважаючи ні на що. Примхи, невдачі або сумніви не є приводом розчаруватися в ній і позбавити батьківської любові. Навпаки, тепле ставлення допоможе їй впоратися з усіма труднощами.
 2. Підтримуйте усі починання. Мама і тато, які підтримають у важку хвилину і допоможуть досягти успіху в будь-якій справі – це необхідність для кожної дитини. Ідіть назустріч творчості та експериментам, покажіть синові або дочці, що ви завжди на їхньому боці і готові допомогти.
 3. Проявляйте інтерес. Добре, що Ви знаєте, чи дитина поїла і як провела час в дитячому садку. Але завжди виводьте її на діалог і демонструйте максимальну зацікавленість тим, що вона робить. Так дитина буде впевнена в тому, що батьки поруч і їм дійсно цікаві її переживання.
 4. Встановлюйте справедливі правила. Якщо вже й забороняєте дитині щось, поясніть причини – що саме Вам не подобається, і як це може зашкодити їй чи комусь ще. І обов’язково розкажіть, що зробити, щоб змінити ситуацію. Діти все розуміють, але потребують зрозумілих пояснень.
 5. Проводьте час разом. Ви теж були дитиною і, можливо, пам’ятаєте, як хотілося, щоб мама і тато частіше брали Вас з собою на прогулянки, гралися і розповідали цікаві історії. Так дайте це своїм дітям і не змушуйте їх відчувати себе обділеними.
 6. Будьте кращим прикладом. Якщо цілими днями Ви лежите на канапі і безцільно марнуєте час, нерозумно сподіватися, що дитина виросте активною і цілеспрямованою. Подавайте особистий приклад, щоб доросле життя асоціювалося у малюка з чимось важливим і цікавим, а не нудним і одноманітним.
 7. Вчіть аналізу. Ви не зможете контролювати і наставляти дитину все життя – вона повинна навчитися оцінювати власні вчинки, бачити свої сильні і слабкі сторони, приймати рішення і нести за них відповідальність. М’яко і поступово прищеплюйте їй ці якості – і Ви зможете виховати успішну людину.
 8. Задовольняйте потреби. Піраміда потреб Маслоу актуальна і в дитячому віці. Просто в цей період саме батьки задовольняють основні потреби дитини. Робіть це зараз, щоб дитина росла щасливою.

Дитяча піраміда потреб

5. Я займаюся тим, що вдається мені найкраще.

4. Батьки зважають на мою думку.

3. Моя сім’я мене любить.

2. Я в цілковитій безпеці, батьки мене захистять.

1. Мені комфортно: я добре їм, сплю і не мерзну.

Задовольняючи потреби дитини, не забувайте, що все-таки вона – особистість. Не варто нав’язувати свою думку, вирішувати все за неї і, тим більше, намагатися втілити свої нездійснені бажання за допомогою дитини. Якщо Ви з дитинства мріяли займатися балетом, а Ваша дочка любить малювати, не потрібно силою натягувати на неї пуанти і гнати на тренування. Ваше завдання – розвинути саме її нахили і таланти, а не заганяти дитину в жорсткі рамки власних уявлень про те, що добре, а що погано.

Дитина – це дерево, яке принесе плоди тільки тоді. якщо Ви створите сприятливі умови для зростання і цвітіння. Порівняння з деревом – не просто художній прийом, а образне відображення суті будь-якої людини:

Дерево

Дитина

Живильні речовини, необхідні для росту

Ґрунт

Найближче оточення (сім’я, друзі, школа)

Дістає корисні речовини з ґрунту

Коріння

Допитливість, цікавість, когнітивні процеси

Стрижень, опора всього дерева

Стовбур

Психічне здоров’я, емоційна стабільність, впевненість в любові і підтримці близьких

Транспортують живильні речовини до плодів

Гілки

Практичні навички, тренування, активна діяльність

Індикатор здоров’я дерева

Листя

Фізичне і психічне здоров’я

Стиглі плоди дозрівають в термін і приносять добрий врожай

Плоди

Розвинений інтелект, відповідальність, гнучкість мислення, креативність, самодисципліна

З наведеної схеми легко зрозуміти, як отримати гарні соковиті плоди. Добрі садівники копають і підживлюють землю, поливають деревце і доглядають за ним. А віддані батьки створюють сприятливе середовище для розвитку дитини, стежать за її фізичним і психічним здоров’ям, дають знання і забезпечують всім необхідним для успішного росту.

Так повинні робити і Ви. Але не сподівайтеся, що, змушуючи дитину ламати пальці на піаніно, яке вона не любить, або зазубрювати непотрібну інформацію, Ви зможете виростити геніального музиканта або вченого. Вчіть її думати, аналізувати і вибирати те, що дійсно їй подобається. Не вбивайте таланти, а допомагайте їм проявитися. Тільки так Ви зможете закласти міцний фундамент щасливого майбутнього своєї дитини і зібрати кращі плоди – її успішність в житті і подяку за щасливе дитинство.