16.10.2018
Поділитися: 1
  • Facebook
  • Telegram
1632

Що робити, якщо дитина неслухняна?

Немає дітей, які б завжди поводилися бездоганно. У будь-якій сім'ї настає момент, коли дитина перестає слухатися батьків. Є діти, які лише іноді поводять себе погано, а є ті, які не дають спокою дорослим ні вдень ні вночі. Так чому ж малюк демонструє небажані форми поведінки?

Причини поганої поведінки:

  1. Вікова криза. Психологи кажуть, що навіть у житті дітей присутній такий термін. Зазвичай це 5, 7, 10-12 років. У цей час відбуваються зміни на особистісному рівні дитини. Змінюється її поведінка та психіка.
  2. Велика кількість заборон. Як кажуть, «заборонений плід солодкий». Чим більше ви щось забороняєте своїм дітям, тим більша ймовірність, що вони не будуть слухатися вас.
  3. Вседозволеність. Аналогічна ситуація з вище описаною, тільки протилежна. Розпещеність дитини ні до чого доброго не приводить. Якщо вона зрозуміє, що їй все можна, то це відіб'ється на її поведінці: дитина буде вередувати.
  4. Непослідовність батьків. Дорослі теж не ідеальні, вони теж роблять помилки. Наприклад, учора вони дозволяли дивитися телевізор після вечері, а сьогодні вже забороняють. Зрозуміло, що дитина заплутається, вона не розуміє, що і коли можна, а що не можна. Звідси і неслухняність.
  5. Розбіжності у вихованні. Нерідко мама з татом не можуть домовитися, як виховувати малюка. У результаті один із батьків забороняє йому те, що інший дозволяє. Від цього йде дезорієнтація дитини. Їй незрозуміло, що робити.

Типові ситуації неслухняності і реакція на них батьків

  1. Протест. На будь-яке прохання батьків малюк відповідає скандалом, сльозами або істерикою. Він не хоче снідати, надягати шапку, робити уроки. У цьому випадку потрібно дати дитині трохи самостійності і дозволити їй самій приймати рішення. Наприклад, якщо син чи дочка не хоче на сніданок омлет, запитайте, а що тоді хоче. Якщо ж дитина взагалі відмовляється їсти, то дозвольте їй це. Коли вона зголодніє, то сама прибіжить до вас.
  2. Занепокоєння оточення. Дитина може кричати в громадських місцях, плакати, всіляко привертати до себе увагу. Щоб цього уникнути, потрібно з раннього дитинства пояснити малюкові норми моралі і правила поведінки в суспільстві. Діти повинні зрозуміти, що потрібно дотримуватися етикету, поважати один одного.

  3. Ігнорування дорослих. Іноді виникає ситуація, коли мама або тато просять дитину помити посуд, прибрати в кімнаті або сходити в магазин. А у відповідь - лише мовчання. Ця проблема може виникнути від 10 років і старше. У цей час починається підлітковий бунт. Щоб застрахуватися від «дитячої революції», потрібно взяти до уваги, хто такий підліток. Це людина, у якої вирують гормони, коли фізичний розвиток випереджає психологічний. Дитині важко з цим впоратися, і вона зривається на батьках. Тому потрібно разом спокійно поговорити, поміркувати, що не влаштовує дитину. Швидше за все, вона захоче сама контролювати своє життя. Дайте їй свободу дій, але не пускайте її долю на самоплив. Дозвольте їй самій вирішувати свої проблеми. Якщо ж не вийде, то вона обов'язково звернеться за допомогою до вас. Головне - це довіра, повага і розуміння в сім'ї. І тоді конфлікти між вами і вашими дітьми поступово зійдуть нанівець.