16.10.2018
Поділитися: 1
 • Facebook
 • Telegram
2538

Що робити, якщо дитина неслухняна?

Дитина неслухняна - звичайна ситуація в родині. Немає дітей, які б завжди поводилися бездоганно. У будь-якій сім'ї настає момент, коли дитина перестає слухатися батьків. Є діти, які рідко поводять себе погано, а є ті, які не дають спокою дорослим ні вдень ні вночі. Так чому ж малюк демонструє небажані форми поведінки? І що робити, якщо дитина неслухняна?

Причини дитячої неслухняності

Щоб зрозуміти, як навчити дитину слухатися, потрібно дізнатися про причини її поганої поведінки.

 1. Вікова криза. Психологи кажуть, що таку проблему спостерігають навіть у житті дітей. Зазвичай це 5 років, 7 років, 10-12 років. У цей час відбуваються зміни на особистісному рівні дитини. Змінюється її поведінка і психіка.
 2. Велика кількість заборон. Як кажуть, заборонений плід солодкий. Чим більше ви щось забороняєте своїм дітям, тим більша ймовірність, що вони не будуть слухати вас.
 3. Вседозволеність. Аналогічна ситуація з вищезазначеною, тільки протилежна. Розпещеність дитини 9 років ні до чого доброго не приводить. Якщо вона зрозуміє, що все можна, то це відіб'ється на її поведінці: вона буде вередувати.
 4. Непослідовність батьків. Дорослі теж не ідеальні - і вони роблять помилки. Наприклад, учора вони дозволяли дивитися телевізор після вечері, а сьогодні вже забороняють. Зрозуміло, що дитина заплуталася, вона не розуміє, що і коли можна, а що не можна. Звідси і неслухняність.
 5. Розбіжності у вихованні. Нерідко мама з татом не можуть домовитися, як виховувати малюка. У результаті один із батьків забороняє йому те, що інший дозволяє. Від цього йде дезорієнтація дитини. Їй незрозуміло, що робити.

що робити якщо дитина не слухається

Як реагувати на неслухняність?

 1. Протест. На будь-яке прохання батьків малюк відповідає скандалом, сльозами або істерикою. Він не хоче снідати, надягати шапку, робити уроки. У цьому випадку потрібно дати дитині трохи самостійності і дозволити їй самій приймати рішення. Наприклад, якщо син чи дочка не хоче на сніданок омлет, запитайте, а що тоді хоче. Якщо ж дитина взагалі відмовляється їсти, то дозвольте їй і це. Коли вона зголодніє, то сама прибіжить до вас.
 2. Занепокоєння оточення. Дитина може кричати в громадських місцях, плакати, усіляко привертати до себе увагу. Щоб цього уникнути, потрібно з раннього дитинства пояснити малюкові норми моралі і правила поведінки в суспільстві. Діти повинні зрозуміти, що потрібно дотримуватися етикету, поважати один одного.
 3. Ігнорування дорослих. Іноді виникає ситуація, коли мама або тато просять дитину помити посуд, прибрати в кімнаті або сходити в магазин. А у відповідь - лише мовчання. Ця проблема може виникнути у дітей від 10 років і більше. У цей час починається підлітковий бунт. Щоб уникнути «дитячої революції», потрібно взяти до уваги, хто такий підліток. Це людина, у якої вирують гормони, коли фізичний розвиток випереджає психологічний. Дитині важко з цим впоратися - і вона зривається на батьках. Тому потрібно разом спокійно поговорити, поміркувати, що не влаштовує дитину. Швидше за все, вона захоче сама контролювати своє життя. Дайте їй свободу дій, але не пускайте її долю напризволяще. Дозвольте їй самій вирішувати свої проблеми. Якщо ж не вийде, то вона обов'язково звернеться за допомогою до вас. Головне - це довіра, повага і розуміння в сім'ї. І тоді конфлікти між вами і вашими дітьми поступово зійдуть нанівець.

як навчити дитину слухатися

Як домогтися слухняності?

 1. Чим менше заборон, тим менше покарань. Залиште табу тільки на серйозні ситуації.
 2. Якщо дитина неслухняна, не можна вирішувати проблему криком або скандалом. Спробуйте поговорити з малюком спокійним, упевненим тоном.
 3. Якщо ваша дитина не слухається, тому що дуже сильно чимось захоплена, то крики тут не допоможуть. Навпаки, перейдіть на шепіт, емоційну жестикуляцію і міміку. Це зацікавить дитину, і вона вас послухає.
 4. Не потрібно кілька разів говорити одне й те саме. Забороніть щось один раз, потім попередьте, а потім покарайте. Дитина повинна засвоїти цей логічний ланцюжок.
 5. Психологи стверджують, що людина не засвоює частку «не». Тому спробуйте формулювати заборони так, щоб ця частка була відсутня.

що робити якщо дитина не слухається

Як відновити контакт з дитиною?

 1. Дітям потрібно бути впевненими в тому, що вони в будь-якій ситуації можуть звернутися до батьків. Малюкові необхідно знати, що він може запитати про будь-що і не залишиться без відповіді. Дитина повинна знати, що в будь-яких обставинах мама з татом будуть на його боці, завжди підтримають і допоможуть.
 2. Спілкуючись з сином або дочкою, підтримуйте зоровий контакт. Дивитися на дитину потрібно м'яко і з любов'ю. В іншому випадку малюк відчує загрозу і замкнеться.
 3. Виховання дітей - це не тільки заборони і вимоги. Це ще й подяка, похвала, схвалення. Усім дітям дуже важливо чути слова любові і турботи.
 4. Якщо батькам необхідно повідомити негативну новину, то краще це зробити при фізичному контакті. Обійміть дитину, поцілуйте, а вже потім повідомляйте. У цьому випадку малюк відчує вашу підтримку і буде не так засмучений або шокований.
 5. Діти завжди повинні відчувати ваш досвід і захист. Дитина повинна перебувати під вашим крилом і відчувати опіку і заступництво.

як навчити дитину слухатися

Неслухняність і покарання

Багато фахівців стверджують, що фізичне покарання призводить до душевної травми дитини. Вона може зрозуміти, що той, хто сильніший, той і має рацію, і керуватиметься цією неправильною ідеєю все своє життя. Дитина повинна зрозуміти, що не можна вирішувати свої проблеми за допомогою сили. Якщо батьки не можуть покарати дитину, не застосовуючи фізичної сили, їм варто піти до психолога.

Покарати дітей можна легко і без ременя. Наприклад, пояснити, у чому вона помиляється, заборонити на певний час перегляд телевізора або не дати  цукерок. Необхідно, щоб покарання було вчасним. Якщо дитина завинила вранці, а ви поставили її у куток увечері, вона не пов'яже ці дві події.

Коли дитину карають, бажано, щоб вона знаходилася на самоті. У цьому випадку вона зможе обміркувати свої дії і прийняти наслідки. Також покарання не повинні позбавляти дітей їжі, сну і свіжого повітря.